Кратката посета на Македонија на Френк Нојригат, ко-основачот на Startup Weekend, беше навистина продуктивна. По две недели Френк ни остави еден интересен извештај за проблемите, предизвиците и решенијата како да се унапреди македонскиот стартап екосистем. „Македонија е далеку од исполнување на стартап потенцијалот кој го има, но со оглед на проблемите и предизвиците кои стојат […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Startup Weekend, Френк Нојригат, предизвика бранови во македонската стартап сцена. Но, не затоа што во двете недели додека беше во Македонија го посвети своето време да им помогне на стартапите, туку бидејќи беше искрен со нив. „Немојте да се лажете, стартапите и претприемништвото се тешка и напорна работа“, им се обрати тој на […]

Прочитај повеќе

Coworking, или заеднички работен простор, е тренд во Македонија со пет инкубатори кои нудат простор за изнајмување, и еден бесплатен настан Funky CoWorking Friday чија цел е да го претстави новиот концепт на работа на македонските професионалци. Токму Eмир Слезовиќ, ко-организатор на Funky Friday, ни е гостин во #ИТН. Целата епизода е посветена на coworking, […]

Прочитај повеќе

Знаете зошто подкастите се кул и популарни? Бидејќи можете да слушате #ИТН било каде, преку било кој уред и во било кое време, и да чуете дискусија зошто Snapchat е следниот Facebook и зошто македонските игри се важни за нашата ИТ индустрија. Зборуваме и за coworking просторите кои се појавија скоро одеднаш во Скопје во […]

Прочитај повеќе

#ИТН e подкаст за информатика, технологија и наука, и во 12-тата емисија за гејминг и е-спорт. Заедно со емисијата за игри GG.mk им го славиме јубилејот од над 100.000 прегледи на Twitch, и отвараме неколку теми поврзани со видеоигрите. Зборуваме зошто е важно да се таргетираат гејмерите, за спонзорите, за македонската гејминг заедница, за е-спортот […]

Прочитај повеќе

Верувам дека целата стартап сцена е возбудена што ќе се одржи четвртиот Startup Weekend Skopje на 8 и 10-ти мај. Овој настан е вистинско место за да видиме колку всушност македонската стартап сцена е иновативна и креативна. Тоа што ќе биде поважно на настанот е да се чујат идеите и размислувањата на претприемачите, велат организаторите […]

Прочитај повеќе

По повод вториот #InstaMeetSkopje, собир на инстаграмџии кои сликаа по Стара чаршија, и чии слики можете да ги видите тука; во 17-тата епизода на #ИТН разговаравме за Instagram, популарна друштвена мрежа во сопственост на Facebook која има над 300 милиони корисници, што ја прави поголема од Twitter. Гости ни се @Darko156 и MonikaPotter, со кои, […]

Прочитај повеќе

Moодниот блог Skopje Casual го прослави својот трет роденден, и по тој повод ги имавме како гости на #ИТН. Воден од Калина Зографска, Ива Дујак и Александра Христов, Skopje Casual успеа да се претвори од обичен инспиративен блог за мода во бренд кој сега соработува со домашни и интернационални компании. Ова само по себе е […]

Прочитај повеќе

Најчестата тема во #ИТН, подкаст за информатика, технологија и наука, ни се македонските стартапи. Но, иако досега зборувавме за нови идеи кои треба да се пробијат и што треба да научат стартапите, овојпат – во тринаесетата епизода – имавме еден од ретките стартапи кои всушност успеа во Македонија. Гостин ни е Нина Ангеловска, ко-основачот на […]

Прочитај повеќе

Единаесетата епизода на подкастот #ИТН ја посветивме целосно на македонската стартап заедница. Почетната идеја беше да ја претставиме иницијативата Founded in Macedonia чија цел е да ги здружи македонските стартапи и инвеститорите. Но, кога имаш гости како Теди Пејоски од G6 Solutions и Митко Цабевски од u:Plug, стартап кој доби 100.000 долари инвестиција од Eleven, […]

Прочитај повеќе

Стартуваме подкаст. Ќе се вика #ИТН, подкаст за информатика, технологија и наука, и ќе биде соработка помеѓу IT.com.mk и Радио МОФ. #ИТН ќе го води Викторија Николовска, стартап ентузијаст и дизајнер, со помош на Виктор Дано, уредникот на IT.com.mk, и продуцентот од Радиот МОФ, Димитар Вандовски, попознат како Були. Почнуваме со малку радио искуство, но […]

Прочитај повеќе