Раце, поглед, положба на главата, контролер, поглед и глас се само дел од работите кои ќе може да се користат за контрола и управување со MagicLeap. Очилата за проширена реалност секако беа едни од најлудите кога првпат ги видовме. За жал технологијата која ја користат во моментот значително се разликува од онаа која ја покажуваа […]

Прочитај повеќе

Популарниот портал iFixit успеја да дојде до новите очила за проширена реалност Magic Leap One. Секако ова за нас значи презентација од еден поинаков и поинтересен вид, а и дека ќе може да ѕирнеме внатре во уредот. Вообичаено расклопувањето не е до најситните делови, но се чини дека сега направија исклучок и го расклопија ама баш […]

Прочитај повеќе

Lucasfilm и Magic Leap ги здружуваат силите и заедно ќе работат на содржина за проширена реалност. Засега е нејасно што точно ќе биде ова, но едвај чекаме да видиме. Magic Leap од минатата недела е достапен во продажба во неколку градови во САД.

Прочитај повеќе

После подолго чекање, презентации, видеа и инвестиции конечно излегува првата верзија на очилата за проширена реалност Magic Leap. Заедно со продажбата излегоа и првите рецензии. За жал, она што може да го заклучиме е дека првите слики и видеа кои го објаснуваа концептот на работа на очилата се далеку од реалноста. Here we go. Magic […]

Прочитај повеќе

Eден од можеби најтаинствените уреди, очилата за проширена реалност Magic Leap One ќе започнат со испорака ова лето. Потврдено е дека Magic Leap One, барем Creator Edition ќе доаѓа со Nvidia Tegra X2 процесор, јави Venturebeat. Компанијата ја објави оваа вест на Twitch стрим, фокусиран речиси во целост на девелоперите. Уредот е мобилен, но наменет […]

Прочитај повеќе

Основачот на Magic Leap, Рони Абовиц на Recode Code Media говори за можностите на очилата за проширена реалност за пренос наН натпревари. Во интервјуто се преклучи и NBA ѕвездата, поранешниот кошаркар Шекил О’Нил. Со оглед на тоа дека нема премногу податоци за технологијата за очилата, интересно е да се дознае било каков податок.

Прочитај повеќе

Компанијата која има една од најветувачките верзии на проширената реалност, конечно го претстави својот прв прототип. Дополнително, познато е и дека првите очила почнуваат со продажба во 2018 година. Magic Leap се прослави откако доби огромни инвестиции од повеќе компании. Еден од инвеститорите е и Google, кој инвестираше над 500 милиони долари. Помалку контроверзно, Magic […]

Прочитај повеќе

Magic Leap, тајниот стартап кој привлече половина милијарда долари инвестиција од Google пред воопшто да чуеме дека постои ваков стартап, за прв пат објави видео во која ја демонстрираше својата проширена реалност. Видеото е импресивно, но тоа што е повозбудливо е што директорот на компанијата, Рони Абович, вели дека креираат „оперативен систем за реалноста“. Компанијата […]

Прочитај повеќе

Magic Leap, таинствениот стартап за очила за проширена реалност, започна да поднесува барања за патенти за својата технологија и токму благодарение на овие документи за прв пат имаме можност да видиме во што всушност Google и други инвестираа над 500 милиони долари. За дел од технологијата можеше и да се претпостави, станува збор за очила […]

Прочитај повеќе

Најверојатно дел од читателите ја помнат Second Life, една од првите игри, иако не е баш игра, која овозможува симулирање на животот во вируелен свет. Ако пред 13 години кога започнаа со Second Life виртуелната реалност не беше подготвена за волкав предизвик, денешната технологија е повеќе од доволно способна да не внесе целосно во виртуелниот […]

Прочитај повеќе

Тајниот стартап кој собра пола милијарда долари инвестиција, конечно покажа нешто од својата „револуционерна“ технологија. Magic Leap презентираше видео со кое ги претстави можностите на уредот за проширена реалност и изгледа навистина импресивно. Најголем дел од презентациите наликуваат на она што можевме да го видиме и на презентацијата на HoloLens на Microsoft. Сепак во оваа […]

Прочитај повеќе

Magic Leap е најверојатно најмистериозната компанија која има добиено инвестиција од околу половина милијарда долари, а за која не знаевме речиси ништо освен дека имаат револуционерна технологија за холограми. Интересно, иако директорот на Magic Leap, Рони Абовиц, беше на Reddit AMA, за да одговара прашања од корисниците за жал не дознавме речиси ништо повеќе. Но, […]

Прочитај повеќе