Moжеби македонските ракометари и фудбалери се заглавени во постојаните обиди да го „подобрат“ својот пласман, но додека тие сонуваат за интернационални турнири, во е-спортот го имаме првото деби. Мартин Саздов, познат како Saksa, е еден од најдобрите Dota 2 играчи во светот, и заедно со својот американски тим Digital Chaos ќе се натпреварува на овогодинешниот […]

Прочитај повеќе

По ESPN и BBC ќе пренесува финале во е-спорт турнир во живо. Преносот од League of Legends World Championships на стадионот Вембли започнува на 15 октомври, и е соработка помеѓу двата канали на ВВС – канал 3 и спортскиот канал. За разлика од ESPN кој пренесуваше натпревар во DotА2, овојпат натпреварот е во League of […]

Прочитај повеќе

Гејминг турнирот Dota 2 International го сруши сопствениот рекорд во награден фонд. За турнирот веќе се соберени 12,5 милиони долари преку краудфандинг, и со оглед да тоа дека сеуште има многу време пред да започне турнирот, овој фонд најверојатно ќе продолжи да расте. Како и минатата година Valve го издаде додатокот од чија продажба 25 […]

Прочитај повеќе

Првата српска MOBA игра, Awakening of Heroes, креирана од Cofa Games, наскоро ќе го има својот најголем регионален турнир. Турнирот ќе се одржи од 12 до 16 ноември како дел на Reboot InfoGamer саемот за информациски технологии кој се одржува во Загреб. Покрај тимови, отворени се и пријавите како поединец доколку заинтересираните не можат да […]

Прочитај повеќе