Лери Сангер, ко-основач на Wikipedia повика на 48 часовен бојкот на друштвените мрежи. Тој ги повика сите кои се незадоволни од односот друштвените мрежи на 4 и 5 јули да се воздржат од објави. Секако објави со кои се поддржува протестот се прифатливи и во овој период. Главна причина за незадоволството е односот на друштвените […]

Прочитај повеќе

Над 50 вработени во Microsoft побараа од компанијата да го прекине договорот со војската на САД. Microsoft има договор од 479 милиони долари за развој на платформа за проширена реалност. Како дел од ова војската ќе купи околу 100 000 очила за виртуелна реалност. Но на вработените не им се допаѓа ова па побараа од […]

Прочитај повеќе

Дел од вработените од Google повторно побараа од компанијата да се откаже од развојот на контроверзниот пребарувач за Кина, Project Dragonfly. Всушност не станува збор за нова платформа туку за цензурирана верзија на сегашниот пребарувач. Според дел од вработените во Google оваа верзија на пребарувачот ќе им помогне единствено на кинеските власти во надгледување на […]

Прочитај повеќе

Над 1500 вработени во Google најавија дека денес во текот на работното време ќе излезат во знак на протест. Причината за протестот е несоодветниот третман на сексуалното вознемирување, јави New York Times. Причината за незадоволството во компанијата е веста дека компанијата им исплаќала илјадници долари на вработените кои ја напуштиле компанијата под сомневање за сексуално […]

Прочитај повеќе

Неподносливоста и тензиите помеѓу таксистите и возачите на Uber во Париз ескалираа во насилни протести. Превртени и запалени Uber возила, блокади на улиците, запалени автомобилски гуми, малтретирани возачи на Uber се само дел од инцидентите што се случуваат во главниот град на Франција. „Се соочуваме со постојана провокација од Uber на која може да има […]

Прочитај повеќе

Mozilla, Pornhub, Kickstarter, Twitter, Netflix, Reddit, Foursquare и куп други интернет гиганти се решија да се борат против забавувањето на Интернетот. Наречен како Internet Slowdown Day, овој настан беше протест за поддршка на интернет неутралноста, и за право на секој сајт да има ист третман од провајдерите без да мора да плаќа за побрза конекција. […]

Прочитај повеќе

Откако Полска кажа „не“ за ACTA по големите протести низ државата, сега и Словенија го прави истото – ја запира одлуката за ратификација на ACTA договорот. Во Љубљана излегоа над 1.500 души на протест против ACTA, а словенските власти започнаа да се предомислуваат за договорот. „Овој договор очигледно нема да предизвика разбирање на проблемот, туку […]

Прочитај повеќе

На 18-ти јануари Wikipedia на англиски јазик ќе се приклучи на неколку популарни сајтови, меѓу кои и Reddit, и ќе се исклучи глобално за 24 часа во протест против предлог-законите Stop Online Piracy Act (SOPA) и Protect IP Act (PIPA) кои се наоѓаат на гласање пред американскиот Конгрес. Student warning!Do your homework early.Wikipedia protesting bad […]

Прочитај повеќе

Пред два дена објавивме вест за онлајн активистот Арон Шварц кој е обвинет за крадење на академски и научни трудови од порталот JSTOR, и кому му се заканува 35 годишна затворска казна. Интересно околу овој случај е тоа што вчера на озогласениот торент сајт Pirate Bay се најде торент кој содржи 18.592 трудови од порталот […]

Прочитај повеќе

МВР со помош од Facebook избришале неколку Facebook групи кои беа на некој начин поврзани со протестите против полициската бруталност, предизвикани од убиството на 22-годишниот Мартин Нешковски, кој беше претепан до смрт од пoлициски специјалец. Друштвените мрежи одиграа, и уште се, движечкиот фактор преку кој се организираат протестите против полициско насилство, па бришењето на ваквите групи токму од страна на МВР се сфаќа како обид протестите да се спречат.

Прочитај повеќе

Благодарение на виралното информирање на македонските друштвени мрежи се откри дека 22-годишниот Мартин Нешковски е претепан до смрт од припадник на специјални сили на полицијата во неделата вечер. Гневните граѓани со помош на мрежите организираа протести против полициската бруталност.

Прочитај повеќе