Џулиан Асанж, основачот на Wikileaks, е офлајн. Причината за ова е што амбасадата на Еквадор не сака да влијае на изборите во САД, откако Асанж објави информации од мејловите на Клинтон и предупреди дека Wikileaks имаат уште многу податоци за објавување кои ќе влијаат на изборите. Првично обвинувањата беа дека станува збор за сајбер напад […]

Прочитај повеќе

Google го регрутираше креаторот на популарниот, но и екстремно контроверзниот форум 4chan, Кристофер Пул кој онлајн е попознат како „moot“. Г. Пул најверојатно ќе биде дел од тимот зад социјалната мрежа Google+ (да, сè уште постои) и можеби ќе треба да пронајде нов начин да ја заживее веќе подзаборавената платформа. Смeстувањето на г. Пул во […]

Прочитај повеќе

Еден од најконтраверзните форуми – 4Chan ја промени „управата“. На местото на основачот Кристофер Пул, дојде човекот за кој од форумот велат дека е инспирација за креирање на 4chan, Хиројуки Нишимура. Г-дин Пул ја продаде платформата и не смета дека ќе има било каква улога во иднина, јави New York Times. Г-дин Хишамура и самиот […]

Прочитај повеќе

Дел од содржини кои се споделуваат на 4Chan се навистина премногу одвратни да се најдат на било кое друго место со нормалниот дел од светот. Доказ за ова е објавата на сликите од убиството на 30 годишната Амбер Коплин кои се појавија на контраверзниот форум. Како сликите да не се доволно да ве шокираат, осомничениот […]

Прочитај повеќе

4Chan стигна до милијардитиот пост. До овој јубилеј страната стигна за девет години, но, интересно е што никој не објавува кој е милијардитиот пост, а модераторите на Twitter тврдат дека ниту нив не им е познато кој е милијардитиот пост, иако тие што го познаваат форумот ќе разберат зошто модерторите велат „искористете ја вашата фантазија“. […]

Прочитај повеќе

Сите сакаат да имаат десктоп со „кул“ позадина, no потрагата по вистинската позадина може да потрае поради големиот број на сајтови кои нудат неинтересни и досадни позадини. Решивме да ви помогнеме и да најдеме кои се најдобрите веб сајтови што нудат квалитетни позадини. Smashing Magazine, еден од најпопуларните и најквалитетните блогови за графичи и веб […]

Прочитај повеќе

Сите ние имаме повеќе идентитети, тоа не е ненормално, тоа е дел од нас, вели основачот на Canv.as и контроверзниот форум 4chan, Кристофер moot Пол, кој на Web 2.0 Summit им се спротистави на Facebook и Google затоа што форсираат еден веб идентитет наместо да им го дозволат право на анонимност на корисниците. Google на […]

Прочитај повеќе

Дали го прифаќате транспарентниот пристап на Facebook каде сите ваши информации да се достапни онлајн и да ви е откриен идентитетот, или пак сакате да останете анонимни на Интернет, без да мора секој да го знае вашиот идентитет и податоци, како што е пример со познатиот 4chan форум, каде се роди и Anonymous феноменот?

Прочитај повеќе

Canv.as може да се опише како сервис за генерирање интернет мемиња со цел да влијае врз интернет културата исто како што тоа го прави контроверзниот 4chan форум, првиот проект на Кристофер moot Пол.

Прочитај повеќе

Закерберг комплетно греши кога мисли дека анонимноста е кукавичка, вели Кристофер Moot Пол, основачот на познатиот и контроверзен форум 4chan за време на South By Southwest конференцијата додека го презентираше својот нов проект Canvas.

Прочитај повеќе

Хакерска група со име Gnosis ги проби Gawker Media, сопственици на познатите ИТ блогови Lifehacker и Gizmodo, како и други сајтови, објавувајќи ги лозинките и мејловите на основачот Ник Дентон, податоци за уредниците на сајтот, FTP логирања, 4 GB од чет логови! и уште 1.3 милиони кориснички имиња и лозинки на луѓето кои коментирале на сајтовите. Објавен е и основниот код на новиот CMS на Gawker, кој заедно со лозинките е спакуван во 500 MB торент фајл закачен на Pirate Bay.

Прочитај повеќе

<Надополнето 09.12.10>Сајтот на Mastercard повторно функционира после скоро 24 часа. <надополување>Сајтот на MasterCard е под DDoS напади од активистичка хакерска група која сака да ја одмазди Wikileaks, сајтот кој објави куп доверливи дипломатски документи.

Прочитај повеќе