Кубанците конечно ќе добијат пристап до Интернет. Популацијата ќе добие пристап до 3G мрежа пред крајот на оваа недела, јави BBC. „Пуштањето“ ќе оди во три дена поради страв да не се преоптовари мрежата. Цените на пакетите се движат од 7 долари за 600MB, до 30 долари за 4GB. Дополнително, секој корисник ќе добие уште […]

Прочитај повеќе

Vip започнува со интензивни технички подготовки на долгоочекуваната 3G мрежа. Во соопштението се вели дека „се очекува кон крајот на месецот да бидат покриени сите делови од земјата, со што значително ќе се подобри обемот и квалитетот на услугите за корисниците“. Ова сигурно ќе им се допадне на 600.000-те илјади корисници на Vip чија најголема […]

Прочитај повеќе

Првиот таблет компјутер на Microsoft кој ќе работи на Windows 8 ќе има поддршка само за Wi-Fi поврзување, открива Bloomberg. Весникот се повикува на лица блиски до компанијата кои не сакале да откријат други спецификации бидејќи истите сè уште не се објавени јавно. За споредба, најголемиот конкурент на Surface кој доминира со пазарот – iPad, […]

Прочитај повеќе

(Рецензијата за TP-Link Portable 3G/3.75G Wireless N рутер ќе ја најдете и на форумот на IT.com.mk каде може да се вклучите во дискусијата, да прашате и да научите нешто ново) Заборавете на проблемите и мачењето како со 1 3G USB стикче да ја поделите истата конекција на повеќе преносни компјутери, телефони и таблет компјутери. Ви го […]

Прочитај повеќе

Од утринава многу корисници на Vip пријавуваат дека нивната мобилна интернет конекција е обележана како 3G на нивните телефони. Отворете сајт и ќе забележите многу побрз интернет. Од Vip сè уште нема официјално соопштение за што станува збор. Vip објави твит во кој потврди дека тестира 3Г услуга на своја мрежа, но без детали за […]

Прочитај повеќе

Со скоро милијарда претплатници, 987.58 милиони во јануари,Кина стана главна мета за сите бизниси што се занимаваат со мобилни апликации, мобилен хардвер и телекомуникација. Една милијарда луѓе се безжично поврзани скоро 24/7 часа, и сите тие живеат во една (огромна) држава. Иако во Кина постојат само 3 телекомуникациски компании, сите тие три компании ги поседува […]

Прочитај повеќе

Европската Комисија отвори истрага за да провери дали Samsung ги користел патентите за безжична 3G технологија за да ја „совлада конкуренцијата во европскиот мобилен пазар“, односно одбивал да им издаде на конкурентите лиценци за користење на технологијата која е стандард во мобилната индустрија. Според FRAND условите, сите компании во индустријата се обврзани да издаваат лиценци […]

Прочитај повеќе

Новиот iOS за iPhone, iPad и iPod touch можете да го симнете преку iTunes, откако ќе го конектирате вашиот уред. Има новини во AirPlay, воводувањето на Personal Hotspot, iTunes споделување и забрзување на Safari.

Прочитај повеќе

Vip оператор го стартуваше првиот Android натпревар, први донесоа таблет компјутер, се прогласи за најкомпанија на Twitter и беше прогласена на ИТ наградите како компанија на годината на .мк сцената. Направивме интервју со директорот на VIP, Никола Љушев кој освен што се заблагодари до корисниците на наградата сподели и интересни мислења за социјалните медиуми, паметните телефони и за наплив на таблет компјутерите.

Прочитај повеќе

Мotorola го претстави Xoom, 10-инчен (25.4 cm) таблет компјутер кој ќе работи на Android 3.0 Honeycomb, оперативен систем наменет за таблет компјутерите, ќе има 3G мрежа која може да се надгради во 4G при крај на годината, има 2Ghz dual-core процесор и 3Д Google мапи.

Прочитај повеќе

Vip го донесе Dell Streak таблет компјутерот кој за разлика од мобилните телефони на Vip, ќе користи 3G интернет.

Прочитај повеќе