Љубителите на хардвер имаат причина да бидат возбудени. Оваа недела во Лас Вегас се одржува CES, најголемиот саем за електроника. Своја презентација имаше Intel кој претстави дел од можностите на 10 nm Ice Lake процесор. Веројатно уште повозбудлива вест е дека првите процесори и уреди со овие процесори ќе се појават оваа година. Процесорите доаѓаат со […]

Прочитај повеќе

Samsung и Qualcomm се единствените компании кои досега претставија 10 nm процесори. Со оглед на тоа дека станува збор за процесори за мобилни, десктоп ентузијастите со нeтрпение го очекуваат одговорот на Intel и AMD. Ако AMD само што го презентира Zen, Intel во јануари најави дека 10 nm процесор доаѓа оваа година. По најавата дека […]

Прочитај повеќе

Соработката на Samsung и Qualcomm го донесе Snapdragon 835, првиот 10-нанометарски FinFET процесор. Процесорот е наменет за користење во мобилни уреди, пред сѐ паметни телефони. Новиот 10-нанометарски процесор ќе му овозможи на Snapdragon 835 да биде помоќен, а истовремено и поефикасен со батеријата. Процесорот ни овозможува да додадеме и низа функционалности кои ќе го подобрат […]

Прочитај повеќе