Почнувајќи од денес, Chrome Web Store со помош на вашите пријатели ќе може да ви предложи апликации кои можеби ќе ве интересираат и ќе сакате да ги испробате, пишува Хуи Гуо на блогот на Chrome. Станува збор за интеграција на Google+ во Chrome Web Store и со тоа му се овозможува на секој корисник да […]

Прочитај повеќе

Google+ доби копоче за споделување на содржина од сајтови на друштвената мрежа. Можеби сте збунети како е ова ново копче кога веќе го има +1 копчето? Разликата е во контекстот и можноста за оставање коментар. Google+ Share се користи за споделување содржина со можност да се додаде коментар, што е различно од +1 копчето кое […]

Прочитај повеќе

Во ноември минатата година, Google дозволи креирање бренд страници на друштвената мрежа Google Plus. Oвие Google+ страници се наменети за компании, производи, организации, познати личности итн., и наликуваат на фан страниците на Facebook. Многу македонски компании на почетокот потешко се снаоѓаа во креирањето на фан страница на Facebook за нивниот бренд, производ или фирма и […]

Прочитај повеќе

Google+ конечно ги стартуваше страниците за брендовите и компаниите, а од денес креираните страници ќе можат да се промовираат и на други сајтови. Google+ пушти во употреба плагин, сличен на Facebook Like Box, кој ќе им овозможи на сопствениците на Google+ страници директно од нивниот веб сајт да го зголемат бројот на Google+ корисници, како […]

Прочитај повеќе

После пет месеци од своето стартување, Google+ конечно претстави официјалнистраници за брендови и бизниси. Со официјалните страници Google+ најпосле ќе понуди можност компаниите да ја искористат оваа друштвена мрежа за што поголемо онлајн присуство. Google изјави дека крирањето и користењето на овие страници ќе биде бесплатно, и на нив нема да се најдат реклами. Моментално, […]

Прочитај повеќе

На Advertising Week во Њу Јорк, што е моментално во тек, и Google и Facebook најавија нови формати на реклами кои сега ќе бидат подруштвени, ќе ги вклучуваат лајковите и +1 од вашите пријатели и ќе содржат повеќе информации за самиот продукт. Google: Само одговори Google стартува формат на реклами кои не се само текст, […]

Прочитај повеќе

Google+ конечно стана достапен за сите кои сакаат да се регистираат без да мора да бидат поканети. Оваа новост е пропратена со подобрување на една од најистакнататите опции со кои може да се пофали Google+. Се разбира станува збор за опцијата Hangouts која најде одличен прием помеѓу корисниците, но со нејзиното надоградување Google+ верува дека […]

Прочитај повеќе

Google пред некој ден ја прошири функционалноста на копчето +1 додавајќи ги веднаш до него сите пријатели кои кликнале на него, и со тоа овозможувајќи ви да видите што сакаат вашите пријатели. Денес, +1 се збогатува со уште поголема функционалност, овозможувајќи ви со негово кликнување да ја споделите на вашиот Google+ профил веб содржината што […]

Прочитај повеќе

Копирајќи ја друштвеноста на копчето Like, кое овозможува Facebook да се поврзува со останатите веб сајтови и им овозможува на корисниците да потенцираат што им се допаѓа, Google на своето копче +1 додаде можност да ги покажува оние Google+ пријатели кои кликнале на него. Со овој потег Google планира да го подобри начинот на кој […]

Прочитај повеќе

Претпоставките се потврдија. Ко-основачот на Google, Лери Пејџ објави дека Google+ друштвената мрежа има над 10 милиони корисници кои споделуваат неверојатни 1 милијарда линкови, постови и фотографии секој ден. Копчето +1 за споделување содржина се користи неверојатни 2.3 милијарди пати на ден! Бројките се фасцинантни бидејќи Google+, по две недели од објавувањето, сè уште е […]

Прочитај повеќе

Најверојатно во склоп со Google+ друштвената мрежа, Google Webmaster tools и Analytics, алатките за следење на статистиката за посетите на вашиот сајт, сега можaт да ги следат споделувањата преку Google +1 копчето, Facebook Like и твитовите.

Прочитај повеќе

Google+ Project e најголемиот обид на Google да му конкурира на Facebook, но дали ќе им се допадне на милионите корисници да започнат да користат уште една друштвена мрежа? Дали Google конечно после неколку неуспешни обиди креира квалитетна и корисна друштвена мрежа? Според Вик Гундотра од Google „нема да го убодеме од прва, но ќе се трудиме додека не успееме“.

Прочитај повеќе