Студентските протести отворија дебата и на популарниот Reddit, собраа над 600 коментари

Оваа недела македонските студенти и дел од средношколците излегоа на протестен марш против најавените реформи во високото образование. Маршот се oдржа во среда, но коментарите и поддршката сè уште продолжуваат на друштвените мрежи. Студентскиот марш се пресели и на Reddit каде беше објавен пост дека „Ние, студентите, излеговме на улиците да протестираме… беше добар ден“. Подфорумот во моментов има над 600 коментари, а расправата е генерално конструктивна и информативна.

Покрај прашањата и објаснувањата за што станува збор, на постот доаѓаат и пораки до македонските студенти да истрајат во својата борба и поддршка од останатите Reddit корисници.

„Универзитетите треба да не научат да размислуваме, не што да размислуваме. Образованиото во моментов е испревртено. Ако ве научат како да размислувате, овие вештини ќе ги пренесете и во индустријата. Креативноста ги решавата проблемите. Ако академијата сака клуч за секое прашање, треба да отворат трговски училишта. Виситинските интелектуалци глеадаат од многу гледни точки на прашањата. Доколку прашањата се кој го откри ова или она, тогаш тоа не треба да биде универзитет“, вели еден од коментаторите.

1 коментар на “Студентските протести отворија дебата и на популарниот Reddit, собраа над 600 коментари

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии