Стартува Raspberry Pi продавница за апликации

Најмалиот и најефтиниот компјутер на светот доби своја продавница Pi Store преку која програмерите ќе можат да си продаваат свои апликации, игри, алатки и туторијали креирани за Raspberry Pi. Првично беше замислено да се продадат само 10.000 уреди, но во моментов Raspberry Pi се користи од неверојатни 750.000 ентузијасти кои сакаат да го популаризираат компјутерот. Затоа и компанијата верува дека ваква продавница ќе стане платформа каде „младите луѓе ќе споделуваат свои дела со поширока пблика, и можеби да заработат некој денар“.

Pi Store е интегриран во најновата верзија на Raspbian оперативен систем, базиран на Linux, кој може да го симнете од тука.

8 коментари на “Стартува Raspberry Pi продавница за апликации

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии