Стартува нов македонски интернет пребарувач – Borg.мк

Пребарувачот е доста интересен и нуди интересни опции. Пример, пребарување на информации за тендери во последниот месец според владини сајтови. Или пребарување на дискусии на македонски форуми. Може и пребарување на информации само на одредени сајтови.

„Borg.мк е само front end на Google, прави query rewritting и ги користи ресурсите на Google. Borg.мк само го поедноставува пребарањето, додаваш зборови, родови, латиница, кирилица…“ вели Игор.

Со поедноставеното пребарување се добива интересен македонски пребарувач кој нуди информации од .мк сајтови низ најразлични категории.

Пример, ‘Забава’ за пребарување на забавни портали, ‘Образование’ што како ќе се дигитализира образованието ќе биде корисна опција за наоѓање информации. И најинтересно од се има ‘Форуми’ за пребарување мислења на разните македонски форуми и дискусиите кои се случуваат таму. Го прашав Игор за ‘Блог’ опција, но тој кратко рече „ќе биде :)“.

38 коментари на “Стартува нов македонски интернет пребарувач – Borg.мк

 1. "Досега македонското пребарување се сведуваше на Najdi.org.mk и pogodok.com.mk"

  – Изјава на векот… Вакви проекти постоеа и завршија затоа што нема feasibility да се споредуваат со машинеријата на Google поготово после лансирањето на google.mk и башка напредното пребарување од типот latest site:gov.mk тендери и слично … Google сам прави query expansion и тоа добиен од многу поголем корпус и тренинзи од претходни проекти како Nabu за кои веќе од дамна е објавен и paper и прифатен на IEEE…
  http://ieeexplore.ieee.org/xpls/abs_all.jsp?arnum

  Малку е нехумано да се излегува со вакви изјави…

  1. „Досега македонското пребарување се сведуваше на Najdi.org.mk и pogodok.com.mk“

   Не знам каде го виде „нехуманиот“ проблемот во реченицава во која само ги наведувам македонските пребарувачи, во времето на пишување. Не знам зошто мислиш дека со реченицава погоре јас сум за или против мк пребарувачите или дека започнувам дискусија.

   Факт е дека тоа се македонски пребарувачи. Факт е дека Najdi има ограничени извори, и факт е дека Pogodok не работи веќе. Зошто тогаш цинизам со „изјава на векот“?

   A за Nabu, „Проектот Набу заврши“ – http://daily.mk/content/nabu,commentit … зошто да го наведам како македонски пребарувач кога веќе не постои.

   Што тогаш е „нехумано“ во реченицата погоре?

 2. @igor
  Фер е да правиш споредба меѓу SERP на Borg.mk и Google.com ама мислам дека порелеванто е ако ја правиш со Google.mk разликата тогаш ќе е помала и ти ќе имаш поголем мотив да го подобриш својот сервис :)

  Дополнително, остај на страна багови и лого, тоа е оправа, особено ако корисниците помагаат :). Туку што е планот со виџети и додатоци. Мора некако да пробаш да му земеш дел од локалниот пазарот на Google. Имаш план за тоа или…?

 3. Сервисот ми се допаѓа. Лесен интерфрејс, добри бои. Логото е катастрофата што те тера да размислиш каков е сајтот.

  Инаку , како можеш да речеш дека нема влијание врз другите корисници. FAKE! Што ако јас преку таа дупка направам фишинг измама? Или пак ако направиш логин систем , и преку таа дупка украдам сесија?

  Како и да е, те поддржувам во ова.

 4. фина идеја, само што – не работи. т.е. дава премалку резултати, дури и за бета верзија. тајм за пребарување неспоредливо подобро работи :-)

  а гугл и без тоа (и без да ме праша) ми дава локални резултати. така што ќе треба баеги да се поправи батето ако мисли да направи пребарувач што ќе биде од корист.

  инаку стварно името е шведско, а логото е ко новине лавови под кале, вади од памет.

 5. Дали Query Rewritting или Horse Fuc*ing не е важно. Важно е што кога ќе го впишам линков што е пејстиран на http://pastebin.com/Nj71W7LE, BORG ме поздравува со порака "Fuck BORG". Хмм… интересно. Пребарувачот си се вреѓа самиот себе си! :D

  Навистина ТОП проект, јака технологија нема што, но и одлично искодиран! ТОП, my ass!

  1. ok, mislam stvarno na najglavnata rabota se fati, demek go zaeba sistemot. bravos.
   mesto da sporedish normalni rezultati za relevantnost, sega kje se koncentrirame na java script trikovi i propusti koi voopshto ne se bitni. ako vekje korisnikot saka da izigrava majmun moze sam sebe da se zaebe, i nema nikakvo vlijanie vrz drugite korisnici. da bese barem nekoj security breach, pa aj, ama ni toa ne e … ama vazno fraer se napravi, nashol bug.

   1. Realno, valjda ne sakash da go koristat borg servisot za tabnapping. kazi mu barem fala za dechkoto … mada i BORGer treba da bide pokulturen

   2. jas stvarno ne gi razbiram tie raboti, si priznavam i vo finalnata verzija kje se pomisli i na toa.
    i bash me interesira kako mozes da napravis belja so ovoj "propust" sto e napraven.
    eve neka javi nekoj nekoe scenario , bash me interesira sto loso moze da se napravi.

   3. ke ti pisam sega na time.mk kontakt mailot ili na nekoj mail od tvojot blog tamu.
    :) zabegavme so komentarive i plus takvi raboti ne e ok da se objavuvaat na netova bash taka javno :)

 6. крајно непотребна страна. пофалби за трудот ама факт е дека кога на било кој македонец ќе му притреба нешто ќе отвори гугл а не борг.

 7. Добро реализирана идеја.
  За логото!!! не верувам декој некој го посетува за логото важни се резултатите
  Дали во позадина работи гугле или не тоа не ги засега клиентите важно е да вади
  добри резултати се друго може да е празна критика.
  @Robert му текнално на човекот со малку пот да добие добар продукт

 8. proektot e TOP !
  zosto ?
  ideja – like !
  budzet – za tolku mal budzet deckoto ( ako sakash i gospodin ke te vikam ) Igor pravi proekti koi kompanii vo Makedonija so desetici iljadnici evra povekje ne mozat ni alpha verzija da izvadat.

  super rabota i se nadeva deka site nie ke prodolzime vo ovaa nasoka deka na mkd neboto treba nova sveza IT krv – dosta e od firmista grobnici za intelektualci !!!

  pozdrav Igor :)

 9. Честитки за новиот проект на Игор!
  После успехот со time.mk, сигурен сум дека и ова ќе биде успешно.

  Логото е навистина … хм … несоодветно. Ми се чини дека треба поедноставно, помало и помодерно.
  Имаме доста способни дизајнери во Македонија, зошто да не се направи некаков конкурс?

  А што се однесува до критизерите (*не* критичарите, има разлика), не гледам никаква вредност во нивните зборови. Да не ги навредам, ќе ги наречам „наивни“ (инаку се сосема глупави и моронски, ама не сакам да ги навредам, нели :))

  Како тоа мислите, да не користи некоја постоечка пребарувачка „машина“?
  Кој има ресурси да може да направи било што релевантно, нешто што ќе биде подобро од Google, Bing и уште малкуте други? Дури и Microsoft потклекнува пред моќниот Гугл.
  Впрочем, тоа е и причината за пропаста на претходните македонски пребарувачи — недостаток на ресурси и раст на опфатот. За такви работи требаат милијарди долари.

 10. Ајде сега со ова никој да не се навреди…

  @Robert има еден тон македонски сајтови кои го користат гугл за пребарувач, дали тој ке пребарува само на нивната страна или не е опција на основачите(види кајгана, итн.) Сега, колку што разбрав идеата на БОРГ е да користи query rewriting (додава/заменува неколку зборови за попрецизно пребарување) за да пребарува одделно форуми, одделно портали за забава итн. што е многу попрактично и не мора да памтиш/пишуваш + 10/20 фрази. Крај на краиштата, битен е продуктот а во овој случај тоа се резултатите кои се добиваат.

  @Goki Јаху сега го користи Бинг како извор, Јаху е заникаде сега? Сеуште е втора најпосетувана страна за пребарување.

  Thumbs up for BORG!

 11. Za laicite kako @Robert eve malku pomos.

  =====================================================

  Query expansion (QE) is the process of reformulating a seed query to improve retrieval performance in information retrieval operations.[1] In the context of web search engines, query expansion involves evaluating a user's input (what words were typed into the search query area, and sometimes other types of data) and expanding the search query to match additional documents. Query expansion involves techniques such as:

  – Finding synonyms of words, and searching for the synonyms as well
  – Finding all the various morphological forms of words by stemming each word in the search query
  – Fixing spelling errors and automatically searching for the corrected form or suggesting it in the results
  – Re-weighting the terms in the original query

  Query expansion is a methodology studied in the field of computer science, particularly within the realm of natural language processing and information retrieval.

  =============================================

  Vo sluchaj da ne razbiras angliski ili ova ti e SF, eve ti i nekoj primer da ja vidis razlikata koga vekje sam ne si probal:
  http://www.google.com/#q=stipendija
  vs. http://www.borg.mk/results.psp?q=stipendija
  http://www.google.com/#q=kuce+haski
  vs. http://www.borg.mk/results.psp?q=kuce+haski
  http://www.google.com/images?q=%D0%B4%D0%BD%D0%B5
  vs. http://www.borg.mk/results.psp?q=%D0%B4%D0%BD%D0%

  pa ajde sega sedni i napravi "skinche" sto kje go pravi ova.

  1. @Igor: Kвери експанжн да ти била методологија која се изучува ин д филд оф комјутер сајнс, вау! :) Ја па лаик, мислев се изучувала ин д филд оф сајнс фикшн.

   Леле што си направил, чудо, страва, сајнс фикшн. Ова го може само некој пи ејџ ди :)

   1. Очигледно си завидлив!

    Сега, после вакви, нон-пи-ејч-ди коментари, очекуваме листа на твоите оригинални достигнувања.
    Само, се плашам да не се сведат на тролување по македонските форуми.

    Напиј се чаша вода и НАПРАВИ НЕШТО! Било што.

   2. "@Igor: Kвери експанжн да ти била методологија која се изучува ин д филд оф комјутер сајнс, вау! Ја па лаик, мислев се изучувала ин д филд оф сајнс фикшн. " -citat na Robert

    od celiot tekst sto ti go postira ti zapna na najnerelevantnoto, zosto ne gi prokomentira prethodnite 10 reda tekst sto ti gi postirase

 12. @Зубчики – доста скокаш па ти, ти барем си фаца која во хронично плукање покажува особен интерс и успех, континуирано, со години. Со правење работи, малку потешко ти оди, или е статива или некој друг ти е крив…

  Не можам да кажам "Еј, супер е пребарувачов", кога не е. Скинче некое просто, лого ко од некој лош дизајн предизвик за аматери, квери риврајтинг на Гугл и демек направив пребарувач. WTF?

 13. „Borg.мк е само front end на Google, прави query rewritting и ги користи ресурсите на Google“ вели Игор.

  Ви доаѓа да се насмеете како што ми дојде на мене?

  А и редно време е човеков да направи нешто, ама стварно да направи, наместо праксата да користи туѓи ресурси во "свои сервиси".

  Логово… од памет да те извади.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии