Стартува Facebook Hacker Cup

Ќе има три онлајн рунди, по што на најдобрите 25 хакери/програмери ќе им биде платено да присуствуваат на последната рунда. Конечната награда е 5.000 долара и титула за светски шампион на топ хакери!

Регистрациите започнуваат на 20.12.2010.

„Хакер е комплимент, и значи да направиш нешто за брзо време.“, рече основачот на Facebook Марк Закерберг во неодамнешно интервју.

4 коментари на “Стартува Facebook Hacker Cup

  1. Не мора да сте толку мрзливи и да правите copy->paste… потрудете барем датумот да го префрлите во македонски начин на пишување…

  2. Па што се усвари 5.000$ за Зукемберг? Ги вади тие за 1-2 саати во денот. Усвари добар трик е ова – сите ќе појдат нормално по парите, а самиот Зукемберг ќе си обезбеди неколку добри "закрпи" за слабостите на FB или барем екстра идејни решенија за развој на уште некоја идна FB апликација. :) И се така ќе си тера…
    И она за титулата … демек ќе биде најдобар тој што ќе победи?? Да, но само на натпреварот! Во ИТ светот нема најдобар, секогаш (мн. брзо) излегува некој подобар, а и се сомневам дека некој мн. добар хакер ќе се занимава со вакви, за него ситници :)

      1. :) па… ај да видиме, макар што сеуште мислам дека се ќе остане на тие 5.000$, а вработување … јок

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии