Среќен роденден Photoshop! Веќе 25 години ни ја манипулираш реалноста

Adobe го слави 25-тиот роденден на најпопуларниот софтвер за едитирање на фотографии со интересен timeline за почетоците на Photoshop. Од 1987 година кога Томас Нол го разви кодот што прикажа сиви слики на црно-бел монитор, до официјалното претставување на Photoshop на 19 февруари 1987 година, па се до денес кога се користат магични алатки. Несомнено Photoshop е едно од најголемите достигнувања на дигиталната (р)еволуција, и незаменлива алатка за сите дизајнери, артисти и креатори кои прават чуда, ја редизајнираат уметноста и ја манипулираат реалноста. Се што ви е потребно е малку знаење како да ги користите алатките, останатото Photoshop ќе го среди.

[youtube]QmYc1MNJaQc[/youtube]

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии