Square најави хардверски новчаник за Bitcoin

Дејан Соколоски

во Вести

Square потврди дека компанијата ќе работи на развој на хардверски новчаник за Bitcoin. Минатиот месец ова го навести Џек Дорси основачот и директор на Twitter и Square, а сега доаѓа потврда и од директорот на хардвер во Square, Џеси Дорогускер.

„Одлучивме да креираме хардверски новчаник и сервис за да го направиме чувањето на Bitcoin мејнстрим. Ќе продолжиме јавно да прашуваме и да одговараме на прашањата. Реакциите на заедницата на објавата за овој проект е неверојатна – охрабрувачка, дарежлива, колаборативна и инспиративна“, вели г. Мекливи во објава на Twitter.

Square е сервис за финансиски трансакции основан од Џек Дорси и Џим Мекелви. Интересот на г. Дорси за криптовалути е познат и од претходно, и веќе имаме негова изјава дека ако не се Twitter и Square ќе работел на крипто-валути. Square Cash апликацијата веќе нуди можност за купување и продажба на Bitcoin.

1 коментар на “Square најави хардверски новчаник за Bitcoin

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии