Како што се приближува крајот на годината и почетокот на божиќните празници, почнуваат и рекапитулациите и наградите за најдобрите игри оваа година но и најавите за нови игри во 21012. Први своите награди ги доделија во Spike TV, најголем дел од наградите се избор на уредниците на Spike а неколку (најдобар карактер во видео игра, најочекувана видео игра и најдобро најавно видео ) се избор на публиката. Престижната награда за игра на годината оваа година отиде кај Elder Scrolls V: Skyrim, која ја доби и наградата за најдобра RPG, а издавачот Bethesda си отиде и со наградата за најдобро студио за 2011.

Задоволни можат да бидат и во Rocksteady Studios чија игра Batman Arkham City ги доби наградите за најдобра Xbox игра, најдобра акциона игра, најдобро адаптирана видео игра и наградата од публиката за најдобар карактер во видео игра за Марк Хамил во улогата на Џокер. Во останатите кои си отидоа со повеќе награди се Naught Dog со Uncharted 3: Drake’s Deception кои добија награда за најдобра PS3 игра и најдобра графика. Фаворитот на PC гејмерите Portal 2 си замина со награди за најдобра PC игра, најдобар DLC , најдобри изведби на карактерите и најдобар мултиплеер.

Игра на годината

The Elder Scrolls V: Skyrim
Batman: Arkham City
The Legend of Zelda: Skyward Sword
Portal 2
Uncharted 3: Drake’s Deception

[youtube]oEYkF906Xh0[/youtube]

 Студио на Годината

Bethesda Game Studios, The Elder Scrolls V: Skyrim
Naughty Dog, Uncharted 3: Drake’s Deception
Rocksteady Studios, Batman: Arkham City
Valve, Portal 2

Најдобар карактер во видео игра

The Joker, Batman: Arkham City
Nathan Drake, Uncharted 3: Drake’s Deception
Marcus Fenix, Gears of War 3
Wheatley, Portal 2

[youtube]yOmbe3t88OA[/youtube]

Почесна награда

Blizzard Entertainment, Креатори на Warcraft и Starcraft.

Најдобра Xbox 360 игра

Batman: Arkham City
Forza Motorsport 4
Gears of War 3
Portal 2

Најдобра PlayStation 3 игра

Uncharted 3: Drake’s Deception
inFAMOUS 2
Killzone 3
LittleBigPlanet 2

Најдобра Wii игра

The Legend of Zelda: Skyward Sword
Epic Mickey
Kirby’s Return to Dream Land
Lost in Shadow

Најдобра PC игра

Portal 2
Battlefield 3
Minecraft
The Witcher 2

[youtube]GGPIQ72-2Vg[/youtube]

Најдобра игра за преносни уреди

Super Mario 3D Land
Ghost Trick: Phantom Detective
Infinity Blade
Jetpack Joyride

Најдобар шутер

Call of Duty: Modern Warfare 3
Battlefield 3
Gears of War 3
RAGE

Најдобра акција

Batman: Arkham City
Assassin’s Creed: Revelations
The Legend of Zelda: Skyward Sword
Uncharted 3: Drake’s Deception

Најдобра RPG

The Elder Scrolls V: Skyrim
Dark Souls
Deus Ex: Human Revolution
Dragon Age II

Најдобар мултиплеер

Portal 2
Battlefield 3
Call of Duty: Modern Warfare 3
Gears of War 3

Најдобра спортска игра во индивидуални спортови

Fight Night Champion
Tiger Woods PGA Tour 12: The Masters
Top Spin 4
Virtua Tennis 4

[youtube]ECvIX78FKJw[/youtube]

Најдобра спортска игра- Екипни спортови

NBA 2K12
FIFA Soccer 12
NHL 12
MLB 11: The Show

Најдобра авто-симулација

Forza Motorsport 4
DiRT 3
Driver: San Francisco
Need for Speed: The Run

Најдобра боречка игра

Mortal Kombat
The King of Fighters XIII
Marvel vs. Capcom 3
WWE All Stars

Најдобра игра со Motion контролер

The Legend of Zelda: Skyward Sword
Child of Eden
Dance Central 2
The Gunstringer

Најдобра инди игра

Minecraft
Bastion
Superbrothers: Sword & Sworcery EP
The Binding of Isaac

[youtube]MmB9b5njVbA[/youtube]

Најдобро адаптирана игра

Batman: Arkham City
Back to the Future: The Game
Captain America: Super Soldier
LEGO Star Wars III: The Clone Wars

Најдобра песна во видео игра

Build that Wall (Zia’s Theme)” by Darren Korb, Bastion
“Exile Vilify” by The National, Portal 2
“I’m Not Calling You a Liar” by Florence + the Machine, Dragon Age II
“Setting Sail, Coming Home (End Theme)” by Darren Korb, Bastion
“Want You Gone” by Jonathan Coulton, Portal 2

Најдобра музика во видео игра

Bastion
Batman: Arkham City
Deus Ex: Human Revolution
Portal 2

Најдобра графика

Uncharted 3: Drake’s Deception
Batman: Arkham City
L.A. Noire
RAGE

[youtube]DHHcM6aHPnE[/youtube]

Најдобра машка изведба во видео игра

Stephen Merchant as Wheatley, Portal 2
J.K. Simmons as Cave Johnson, Portal 2
Mark Hamill as The Joker, Batman: Arkham City
Nolan North as Nathan Drake, Uncharted 3: Drake’s Deception

Најдобра женска изведба во видео игра

Ellen McLain as GLaDOS, Portal 2
Claudia Black as Chloe Frazer, Uncharted 3: Drake’s Deception
Emily Rose as Elena Fisher, Uncharted 3: Drake’s Deception
Tara Strong as Harley Quinn, Batman: Arkham City

Најдобра игра која може да ја симнете

Bastion
Insanely Twisted Shadow Planet
Stacking
Iron Brigade

[youtube]mX48y24t9iU[/youtube]

Најдобар DLC

Portal 2 – Peer Review
Fallout: New Vegas – Old World Blues
Mass Effect 2 – Arrival
Mortal Kombat – Freddy Krueger

Најочекувана игра

Mass Effect 3
BioShock: Infinite
Diablo III
Halo 4
The Last Guardian

Покрај доделувањето на наградите, гледачите можеа да видат повеќе најави и трејлери за нови видео игри помеѓу кои Diablo III, Hitman: Absolution, Command and Conquer Generals 2 и The Amazing Spiderman. Сите промо видеа можете да ги погледнете тука.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии