Space X поставува рекорди

Дејан Соколоски

во Свет

Space X испрати во орбита сателит тежок 7.076 килограми. Ова е досега најтешкиот сателит испратен во вселената.

Ова е само втора мисија на „Block 5“ Falcon 9 ракетата, но досега и двете мисии се успешни. Сателитот Telstar 18 Vantage е во сопственост на канадски провајдер. Во следните 15 години со сателитот ќе се обезбеди Wi-Fi пристап во авионските летови над САД.

Иако ова е второ полетување на ракетата, а следниот тест е најавен веќе за среда, засега нема најави за повторени летања на Block 5 моделот. Пред да започне повторна употреба на ракетата, сепак ќе има уште многу први летови.

„Ќе бидеме внимателни кога ќе ја расклопуваме оваа ракета за да потврдиме дека нашите претпоставки при дизајнирањето се точни. Дека навистина ќе може да ја користиме повторно без да ја расклопуваме…
Иронично, но ќе треба да ја расклопиме за да потврдиме дека нема да има потреба да се расклопува“, вели Илон Маск.

Ракетата успешно слета на бродот-платформа „Of Course I Still Love You“, во Атлантскиот океан, пренесе CNET.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии