Слушнете ги брановите на кои сурфате: Ова е звукот на Интернетот…

Дали некогаш сте се обиделе да замислите кој е звукот на Интернет, се разбира станува збор за звукот во дата центрите преку кои се споделуваат сите ваши лајкови, фотографии, пребарувања, кодови и се друго што правите секој ден на глобалната мрежа. Шумот доаѓа од магнетните ленти на кои се прават бекапи, хард-дисковите кои постојано работат, и вентилаторите за ладење кој заедно го прават белиот шум кој може да го чуете благодарение на Мет Паркер, аудио-уметник од В. Британија кој го сними звукот на Интернетот во Универзитот Бирмингем.

„Мојата идеја е да ја потенцирам физичката природа на облакот и да ги потсетам луѓето дека додека нивните телфони се тивки во нивните џебови, некаде илјадници хард дискови постајоно вртат, одржувајќи ги нашите дигитални идентитети.“, изјави г.Паркер за Cites and Memory.

[youtube]PrHd5VTjpZ4[/youtube]

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии