Skype сега може да преведе говор во реално време

Microsoft во 2012 година импресионираше на перзентацијата на својот преведувач. Сега компанијата го додаде прeводот во гласовните разговори на Skype. Преведувачот е презентиран на англиско-шпански разговор, што во моментов е и единствена достапна верзија, но наскоро пристигаат и нови јазици.

Станува збор за Skype Translator Preview функционалност која е додадена на Windows 8.1 и Windows 10 Preview верзијата на оперативниот систем. Станува збор за рана верзија на софтверот која се уште „учи“ и го подобрува преводот. Според најавата на Microsoft дури и најкусите разговори помагаат за подобрување на Skype Translator, кој во иднина ќе биде уште подобар.

Доколку сакате да го испробате Skype Translator, ќе мора да се пријавите за preview.

[youtube]G87pHe6mP0I[/youtube]

1 коментар на “Skype сега може да преведе говор во реално време

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии