Се појави првиот тројанeц за Android

Малициозен софтвер ги пробива паметните телефоните преку медиа плеер апликација. На корисниците им се појавува да инсталираат фајл кој е под 13 KB со стандардна Android екстензија .apk. Штом се инсталира тројанецот го користи системот да праќа СМС до премиум броеви без корисничкото знаење, со што прави огромна сметка на штета на корисниците, а голем профит за криминалците.

Праќањето скапи СМС е стандардна опасност кога се работи за малициозни софтвери на паметните телефони, и е опасност која ќе се појавува се почасто како што се популаризираат паметните телефони. Меѓутоа има решение. Покрај анти-вируси и друг безбедносен софтвер, KasperskyLab вели дека секој корисник треба да води внимание за пристапите кои и ги дозволува на апликацијата при инсталирањето.

6 коментари на “Се појави првиот тројанeц за Android

    1. Најтрагично е што некој ќе прочита само на линкот дека пишува iphone virus и ќе почне да шири вести за новиот опасен вирус…
      Али funny stuff у секој случај

      1. Финтата со линкот беше одговор на претходниот коментар кој погрешно беше избришан, а гласеше дека Iphone или apple производите немаат мака од вируси.

  1. упс, по грешка избришавме еден коментар мислам дека беше на Дејан кој мислам дека го пофали iPhone дека јаболкото нема вируси. Srry :(

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии