Сајберпанк тетоважа со аугментирана реалност

IT.mk редакција

во Софтвер

{mosimage} Аргентинската компанија ThinkAnApp успеа да направи тетоважа со дигитално проширена реалност. Дизајнот е всушност QR код
кој кога ќе се постави пред веб камера прикажува интересно анимирано змајче.

Ова е уште еден можност за што би можеле да ја користиме проширената реалност, која несомнено ќе стане секојдневие, од згради до секојдневието во кујната. Можеби ваква тетоважа во моментот е премногу, ќе треба да сте нон-стоп пред камера да ја видите. Но… откритието на ThinkAnApp не е тетоважата туку софтверот.

„Најголемата технолошко откритие на оваа тетоважа е софтверот кој го препознава баркодот на површини кои не се 100% рамни, како на пример делови од телеото, што отвара нови можности за уметност на виртуелни телесни модификации.“ вели блогот CookingIdeas.Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии