Роботот на ABB, YuMi, му диригираше на Андреја Бочели

Дејан Соколоски

во Вести, Свет

Роботот YuMi, произведен од шведскиот производител ABB, е првиот робот кој диригирал опера. Роботот му диригираше на Андреја Бочeли, светска тенор ѕвезда, во театарот Верди во Пиза. Роботот диригираше дела од Џакомо Пучини и Пјетро Маскањи. Како сето ова изгледаше може да погледнете во видеото.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии