Робот-кучето Spot се подготвува за истражување на други планети

Кога на крајот на минатата година Hyundai објави дека го купува Boston Dynamics помисливме дека објавите за роботите ќе бидат поздодевни. По се изгледа се излажавме, а последното видео е одличен пример за тоа. Boston Dynamic и NASA ги тестираа и претставија можностите на роботот Spot и вештачката интелигенција NeBula.

Вештачката интелигенција овозможува испитување и мапирање на пештери, слични на оние кои може да се најдат на Марс. Секако технологијата ќе се користи и за истражување на непристапните пештери на Земјата.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии