Rimac Nevera постави неофицијален рекорд на четвртина милја

Дејан Соколоски

во Вести

Хрватскиот хипер-автомобил Rimac Nevera постави неофицијален брзински рекорд на четвртина милја. Автомобилот растојанието од 402 метри го помина за 8,582 секунди. Со ова Nevera го замени Tesla Model S Plaid на првото место.

Рекордот е направен на специјално подготвена патека која овозможува побрзо „тргнување“ и забрзување. Покрај моќноста на Nevera од 1,914 hp, причина за одличното време кое го постави автомобилот е прилагодувањето на површината од тркалата која се допира до патеката.

Истовремено ова е едно од ретките видеа во кои подетално може да ја разгледаме командната табла на автомобилот. Во видеото накратко се зборува и за интелигенцијата на возилото која ја учи патеката, и секој пат е подобро прилагодена од претходниот.

Тимот на Nevera верува дека можат и да го подобрат рекордот, а со оглед дека уште некој период се на тест патеката во Калифорнија ова може да се случи наскоро.


Rimac Nevera е двосед и според најавата ќе бидат изработени само 150 возила. Од 0 до 100 km/h забрзува за 1,97 секунди; од 0 до 300 km/h за 9,3 секунди; а максималната брзина на автомобилот е 412 km/h. Батеријата е со капацитет од 120kWh што овозможува да се извозат 544 километри пред да биде потребно полнење на батериите. Цената на автомобилот е 2,4 милиони долари.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии