RIM претстави три нови BlackBerry Curve телефони наменети за помладите

Research in Motion претстави три нови паметни телефони кои ќе бидат наменети за помладите корисници кои сакаат да пишуваат SMS пораки и да четуваат преку мобилните сервиси и друштвени мрежи. Според RIM, уредите ќе бидат „со пристапна цена, лесни за користење, со многу опции и друштвено поврзани“.

Сите три модели на BlackBerry Curve 9350, 9360 и 9370 ќе го имаат истиот хардвер, односно 800 MHz процесор, 2,44-инчен 480×320 HVGA displej, поддршка за near-field communication (NFC) технологија, 512 MB RAM, со microSD слот кој може да ја зголеми меморијата на 32 GB и 5 мегапиксели камера. Хардверот е подобар од претходните Curve модели, но не и од неодамна претставените нови Bold и Torch модели.

Сите три модели кои ќе работат на BlackBerry OS 7, се очекуваат да се појават првин во Канада до крајот на август, потоа и во другите земји во септември.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии