Протекоа тајни документи на NSA кои ја поврзуваат Русија со хакерски напади

Тајни документи на Националната агенција за безбедност (NSA) кои ги покажуваат обидите на Русија да влијае на изборите во САД протекоа во јавноста. Федералното истражно биро веќе го упаси изворот кој ги сподели овие податоци со Intercept.

Во споделените документи за прв пат е презентиран начинот на кој руските хакери планирале и можеби успеале да дојдат до потребните податоци. Најпрво Руската агенцијата за разузнавање ги пробила податоците на производителите на софтвер и хардвер за изборите. Потоа овие податоци ги користеле во две фишинг измами до локалната извршна власт поврзана со изборите. Податоците покажуваат дека цел на напад се седум имејл адреси. Измамата успеа на еден од корисниците на овие адреси.

Напаѓачот од компримираните адреси испраќал исти документи кои ги испраќа и изборната комисија. Сепак фајловите доаѓале со код кој се поврзувал со малициозни веб-страници од каде можеби бил инсталиран и малициозен софтвер. Документите потврдуваат дека нема никаков податок за успешноста на овие напади.

Претечените документи не покажуваат дали руските напади имале било какво влијание на изборите. Ниту во нив Националната агенција за безбедност се обидува да извлече некакви заклучоци. Иако пред неколку месеци ги обвини руските хакери за оркестрирана кампања насочена против Хилари Клинтон.

Само еден час по објавувањето на веста Федералното истражно биро, објави дека изворот на податоците е уапсен.

1 коментар на “Протекоа тајни документи на NSA кои ја поврзуваат Русија со хакерски напади

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии