„Порталот е од особено значење за образовниот процес во Македонија затоа што ги опфаќа предметите математика, биологија, хемија и физика за основното образование, а дел од нив ќе се користат за средните училишта.“ вели министерот за информатичко општество, Иво Ивановски.

Skoool.mk е тазе објавен сајт од страна на Intel и МИО на конференцијата, па затоа на порталот нема кој знае колку содржина. Но од таа содржина која ја има достапно може да се види дека има интерактивни лекции, некои во видео форма, заедно со тестови и други белешки од предавањето. Најавени се и летни обука за наставниците кои што предаваат по овие предмети.

ИТ министерот Ивановски рече дека учениците ќе добијат уште 65.000 компјутери со што Македонија ќе стане една од поразвиените земји во регионот со сооднос 1.4 студенти на 1 компјутер.

26 коментари на “Претставен Skoool.mk

 1. Hi, Neat post. There is a problem along with your web site in internet explorer, may check this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a huge
  component of other people will pass over your wonderful writing due to this problem.

 2. Stranicata e mnogu korisna. Nedostasuvaat mnogu ucebnici od poveke oddelenia. Mislam ne nekoja teska aktivnost za kreatorite za da gi aploadiraat ostanatite ucebnici, bidejki vaka smesno izgleda, a od druga strana potrebni se pa zatoa gi barame

 3. ццццц ова не се отвара
  па малку нека го појачат
  иначе почна новата ск година и супер ке
  биде ако ми се отвори ама многу тешко
  пробувам цел ден

 4. кратка забелешка само… учениците од прво до деветто одделение, нели "почна да функционира" деветолетка кај нас :D

  1. Старата програма со осмолетка си е иста, сеуште децата од деветтолетната програма немаат стигнато до деветто одделение.

   1. еми сега јас на пример завршвам осмо, а има многу интересни работи за осмо. Во средно нема да имам ни математика, ни хемија, ни биологија, така да поарно ќе беше порано да го пуштат.

   2. Еми, јас да сум ко тебе (MusicFreak) намерно ќе ја паднам годината.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии