Претставен Blackberry PlayBook

RIM со својот бренд Blackberry се фокусира повеќе на бизнис заедницата, на посериозната страна на комуникациите. Токму заради тоа во моментот Blackberry држи околу 40 отсто од пазарот на паметните телефони, додека iPhone околу 25 отсто, што им дава предност на RIM пред Apple.

„BlackBerry PlayBook, како и BlackBerry паметните телефони, ќе стане корпорациски стандард.” рече Мајк Лазаридис, ко-директор на RIM.

Playbook работи на Blackberry Tablet OS кој ќе биде објавен наскоро за девелоперите да започнат со креирање апликации. Ќе има 7 инчен екран со резолуција од 1024×600 пиксели, 1 GHz dual-core процесор, 1 GB RAM и ќе поддржува мултитаскинг и Flash 10.1, две опции кои ги нема на Apple iPad. Интересно таблетот ќе има Wi-Fi но не и 3G конекција. За 3G ќе мора да се поврзе со Blackberry телефон.

3 коментари на “Претставен Blackberry PlayBook

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии