Пожар ја зафати Интернет архивата, но податоците не се уништени

Синоќа се запали еден од 30-те центри за скенирање на Интернет архивата, но за среќа никој не е повреден, ниту се изгубени податоците. Не-профитната организација e уникатен веб сервис кој ја архивира историјата на Интернетот со зачувување на копии од сајтовите и електронски форми на културните знаменитости. Архивата е одлична алатка да најдете вести кои изчезнале од Интернет, да ги проверите постарите верзии на сајтовите или да најдете аудио и видео материјали од значајни минати настани.

Основачот на архивата, Брустер Кал, рече дека пожарот бил сериозен и зафатил црква и домови кои биле во близината на зградата. Осум луѓе морале да бидат раселени додека не се санкционираат штетите. Архивата изгуби скенери, камери и светла чија штета се проценува на 600.000 долари, во кои спаѓаат и поправката на зградата која се користела за скенирање. Доколку сакате да и помогнете на организацијата линкови до донациите може да најдете на официјалниот сајт.

[youtube]ec_-fgy3EGY[/youtube]

2 коментари на “Пожар ја зафати Интернет архивата, но податоците не се уништени

  1. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative
    and engaging, and without a doubt, you have hit the
    nail on the head. The issue is something which too few men and women
    are speaking intelligently about. Now i’m very
    happy I found this in my search for something relating to this.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии