Пораз во шеснаестина финалето на Светското првенство

Image courtesy of Macedonian eSport Federation

Со победа од 16:6 во клучниот натпревар против Данска, македонската Counter Strike: GO репрезентација успеа да ги продолжи натпреварите на Светското првенство и да се пласираат во шеснаестина финалето.

Во шеснаестина финалето македонскиот тим Vilay, играше со малезискиот фаворит FrostFire и за жал тука ги завршуваат натпреварите на ова светско првенство. Во оваа фаза нашиот тим ги загуби двата натпревари со 16:8 и 16:11.

Тимот на FrostFire играше во состав Шамир „Subbey“ Заман,  Ахмед „d4v41“ Калиш Рисајде Бин Нордин, Аиман  „aimaNNN“ Азам, Ашраф „acAp“ Фирдаус и Азим „CHAPMAN“ Шахарудин. Тимот на Vilay Esport беше со истиот состав како и на претходните натпревари: Борче „boro“ Ѓоргиевски, Кристијан „kilera“ Куковски, Димитар „ranniN“ Аврамоски, Иван „sao“ Цветаноски и Душан „duksi“ Кацески.

Секако и самото минување на групната фаза и влегувањето во најдобри 16 е огромен успех за репрезентацијата.

Натреварите на светското продолжуваат преку целиот викенд, финалето е закажано за недела.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии