PopTech, налик на TED, е настан за сите креативни идеи и иновации

PopTech е настан кој се одржува во Камдејн, Мејн, а по својата замисла е многу сличен на TED. Организиран е пред речиси 20 години од Боб Меткалф, Џон Скали и нивни истомисленици. Слично како и TED, темите кои на почетокот беа исклучиво за технолошкот развој, се проширија на уметности, култура, социјална инивација, но и прашања за светската сиромоаштија. Wired издвојува дел од најинтересните говори, а остатокот можете да го погледнете на страната на PopTech.

Првото видео е од Родни Мален кој објаснува дека скејтбордот, бизнисот, науката и се останато во животот е всушност 90 отсто неуспех/паѓање. Трикот е секогаш да успеете да се станете.

Џим Олсон е лекар кој може да стане милионер продавајќи го својот изум, препарат кој ги бои клетките на ракот и тие светат во текот на операцијата, но тој одбива да им го продаде патентот на фармацевтските компании бидејќи сака лекот да биде евтин и достапен на сите.

Џонатан Вилен е професор по хемија на Универзитетот Пердју, копирајќи ги пијавиците и школките се обидува да направи лепак кој ќе биде неотровен, а ќе работи и во влага. Во иднина неговиот изум ќе може да се користи во медицината заменувајќи ги штрафовите кои сега се користат при посериозните скршеници.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии