PlayStation Network e повторно мета на DDoS напади

PlayStation Network и Battle.net повторно се цел на DDoS напади. Хакерите Lizard Squad ја преземаа одговорноста за нападите кој се случуваат на само еден ден пред најавеното одржување на PSN. Групата, која е истражувана и од американското Федерално истражно биро (FBI) се сомничи и за лажна дојава за бомба за авионот на претседателот на Sony Online, Џон Смедли.

„Како и останатите големи мрежи насекаде во светот, PlayStation Network и Sony Entertainment Network се цел на напад кој ја вештачки ја преплавува нашата мрежа. Поради ова не може да и пристапите на нашата мрежа и да уживата во нашите услуги, но личните податоци на корисниците се недопрени“, објави Сид Шуман на блогот на PlayStation.

Lizard Squad покрај PlayStation Network и Battle.net, се обиде, и делумно успеа, да ги сруши и серверите на Dota 2 и Xbox Live. Групата тврди дека успеале да ја прекине нормалната работа и на League of Legends и Path of Exile, но овие две игри го негираат тврдењето. Групата потсетува на LulzSec, кои пред три години беа едни од најозлогласените напаѓачи на видеоигри, иако разликата беа што втората група напаѓаше и владини и финансиски сајтови, за што беа казнети со затворски казни.

2 коментари на “PlayStation Network e повторно мета на DDoS напади

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии