Плата на програмер во Македонија?

За програмер почетник, дипломиран или апсолвент на ПМФ или ЕТФ (ASP .NET и PHP), некаде се движат околу 18.000 денари, додека Јаva програмерите добиваат некоја илјадарка повеќе најмногу поради недостигот на такви програмери на пазарот, додека програмер со неколку годишно искуство помеѓу 25.000 и 30.000 денари месечно, пишува koret на форумот.

Од друга страна, аргументот на vordan е дека платата не мора да биде фиксна, велејќи „платата на навистина добар програмер практично нема граница, до таму што може да добие и процент од проектите на кои работи.“

… дискусијата продолжува на форумот.

9 коментари на “Плата на програмер во Македонија?

  1. од тие што ги има со лопата да ги риниш … сите проекти низ фирмиве се точно на време завршени :DDDDDDDDDDDD . Како што не е мајстор секој мајстор така е и со програмериве што ги викаш натртен трте пардон трпе :DDDDDDDD

  2. 20 К не е премалку …. ??? што мислите бе дечки … АМАН !!! Додека сте студирале и сте потрошиле околу 10 – 15 К ама евра !!! да сте работеле било што би имале и денешна поголема плата и многу поголема заштеда. Стануваме наутро како сите работници во било кој сектор, работиме до подоцна и имаме плус тоа рок на траење … мислете на утре кога барате плата … 20 К да не слушнам повеќе … СТРАШНА работа. Точно на запад земаа т околу 2,5 К евра / долари ,но ( има стално НО ) имаат добри кредити, заштитени се на работно место, храната во маркетите е коклку кај нас … што значи ако имате избор не оставајте некој да се богати на ваш грб !

  3. niedna psihicka rabota na svetot ne e ni priblizno teska kako psihickata. 20k ne e malku za makedonska plata, no programiranjeto e kako sportot (vredis samo nekolku pa do deset godini na pazarot) taka da segasnata plata MORA da pokrie 2x ili 3x godini koi nema da gi rabotis… taka da 20k x2 ili x3 – vasa matematika…. A toa sto ima lugje koi se prodavaat evtino, sekogas kje ima i ne znaci deka se kvalitetni – kvalitetnoto e sekogas poskapo. Ova e moe mislenje – slobodno komentirajte go kako sakate.

  4. Мислам дека повеќе ќе заработат да направат сајт (или тим) каде што ќе прават проекти на англиски за целиот свет, од што ќе заработуваат многу повеќе и ќе имаат клиенти од целиот свет.

    Сепак, ~20k не е малку. За психичка работа (која мислам дека физичката работа е потешка) е супер.
    Башка тоа што ако програмира од љубов :)

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии