Партнерите на Apple работат на 4,7 инчен iPhone; поголемиот 5,5 инчен модел е одложен

Следниот iPhone ќе има огромен екран. Азиските партнери на Apple веќе почнале со масовно производство на 4,7 инчен iPhone 6, пренесува Reuters. Но, 5,5 инчниот iPhone е одложен поради потешкотии со нова технологија за потенки екрани на допир.

Јапонските Display Inc, Sharp Corp и јужнокорејскиот LG Display Co Ltd започнаа со производство на екрани кои ќе бидат поголеми од 4 инчниот екран на претходниот 5S модел, и ќе користат „in-cell touch” панели што ќе овозможи екраните да бидат потенки. Поради новата технологија, Apple наиде на потешкотии со поголемиот 5,5 инчен екран со кој требаше да претстави и модел во категоријата на „фаблети“ за да му конкурира на популарниот Samsung Galaxy Note. Се очекува 4,7 инчниот iPhone да биде објавен на есен, а по неколку месеци би требало да биде објавен и поголемиот модел.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии