Оppo го претстави Find 7, првиот телефон кој фотографира со 50 мегапиксели

Кинескиот производител Oppo го претстави Find 7, првиот телефон со кој може да сликате фотографии со резолуција 50 мегапиксели. Камерата на телефонот е 13 МР, што покажува дека резолуцијата од 50 МР е софтверска. Сепак и покрај ова, првите споделени фотографии изгледаат навистина имресивно, известува Engadget. Find 7 доаѓа со Pure Image 2.0 процесор на слики, кој овозможува супер зум. При фотографирањето телефонот прави 10 слики во лраток интерва, од кои ги одбира четирите најдобри слики и ги комбинира во една 50МР фотографија со 8.160х6.120 и голмина од околу 10МВ. Освен ова камерата на Find 7 овозможува снимање на 4К видео при 30 fps, забавено снимање 100 fps, експозиции до 32 секунди и RAW мод.

Find 7 доаѓа во две верзии, поексклузивната доаѓа со 5,5 инчен екран со резолуција од 2.560 х 1.440 и 538 ppi. Процесорот е Snapdragon 801, ima 3GB RAM, 32 GB слободен простор и 3000 mAh батерија. Поевтината верзија е со 1080р екран, Snapdragon 800, 2 GB RAM и 16 GB слободен простор. Двете варијанти овозможуваат надградба на слободниот простор со microSD картички од 128 МВ. Tелефонот доаѓа технологија за ултра брзо полнење која овозможува полнење од 0 до 75 отсто од капацитетот на батеријата за 30 минути. Цената на двете верзии на Find 7 е 600 и 500 долари.

[youtube]iZIJlWGHU40[/youtube]

1 коментар на “Оppo го претстави Find 7, првиот телефон кој фотографира со 50 мегапиксели

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии