Се почна од еден твит. Се сподели идејата, се здружија твитерџиите и се организираше првиот неформален велосипедски настан Критична маса #НаТочак. Околу стотина велосипедисти се појавија на улиците на првoто возење низ Скопје. Се организираше и второ возење, и трето, четврто, и петто, и шесто… А на 27.02 ќе се случи и ново десетто возење. Целта на настанот е да се мотивираат велосипедистите да бидат гласни дека „возењето на велосипед е право, а не привилегија“. И секако, да се мотивираат возачите да ги заменат автомобилите за велосипеди и за почист воздух.

Подолу може да го погледнете краткиот филм #НаТочак кој беше премиерно прикажан на конференцијата Engage. Повеќе детали за настанот може да следите на Facebook, на Twitter, a може да видите и што мислат другите твитерџии според хаштагот #НаТочак.

Критична маса е интернационален настан. Првото возење беше во септември 1992 година во Сан Франциско и во него учествуваа 48 велосипедисти. Денес се вози низ 300 градови во светот, а најмасовното возење беше во Будимпешта во 2008-ма година кога учествуваа околу 80.000 велосипедисти.

[youtube]KeHox2dasKU[/youtube]

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии