Обележи и поцртај содржини додека сурфаш со Annotary

Дејан Соколоски

во Совети

Aко имате слични навики со мене додека сурфате по интернет, тогаш на секоја интересна веб страна или статија притискате „Ctrl+D“ за потоа да не може да се снајдете со омилените веб страни. Стартапот Annotary дозволува организирање на страните, но и на содржините кои сте ги обележале.

[youtube]YMPF3Q1zLh4[/youtube]

Покрај тоа што ќе ја зачувате страната, можете и да одбележувате текст и да ставате, условно кажано PostIt белешки, кои ќе ви помогнат да се сетите зошто сте ја отвориле страната или одбележиле текстот. Освен ова вашите белешки ќе можат да ги видат и останатите корисници на Annotary, а и вие нивните.

За почеток ќе треба да го додадете Аnnotary за вашиот прелистувач, со што во прелистувачот ќе се појави Annotary копчето и тулбар. Покрај обележи (bookmark) и „потцртај“, има и копче за споделување на селектираните содржини на друштвените  мрежи, но и можност да ги видите потцртаните содржини од другите корисници.

Екстензијата за Annotery за Google Chrome е споделена на почетокот на текстот, а за Mozilla можете да ја најдете тука.

1 коментар на “Обележи и поцртај содржини додека сурфаш со Annotary

  1. Namesto kreiranje na nov softver, za istava rabotasi kreirav ednostaven notepad document. ednostavno copy-paste na linkot i (zabeleska) vo zagrada za sto sum go otvoril. se soglasuvam deka so bookmark nekogas ke se setam deka nesto mi pritrebalo :)

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии