Nvidia претстави нова серија GeForce RTX 30 графички картички

Дејан Соколоски

во Хардвер

Nvidia претстави нова серија GeForce RTX 30 графички картички. Она што може да го заклучиме од официјалната најава е дека ќе имаат неверојатни перформанси, а дел од нив ќе дојдат и со достапни цени, иако ова е споредба со цената на постоечките картички.

Во оваа серија компанијата претстави три нови картички, и како што го прават ова вообичаено, станува збор за помоќниот дел од серијата. RTX 3090, RTX 3080 и RTX 3070 доаѓаат веќе од овој или од следниот месец. Иако не се најевтини, перформансите кои ни ги ветуваат се неверојатни.

Вообичаено протекувањата на информации се со приближно точни информации, но овојпат тоа не беше случaј. Графичките картички имаат двапати повеќе јадра од податоците кои неофицијално се споделуваа. Доаѓаат со нова генерација Ray Tracing и нова (трета) генерација Tensor јадра. RTX 3080 е најмоќната графичка картичка за гејминг за обичните смртници со работна фреквенција од 1710 MHz, 8704 CUDA јадра и 10 GB GDDR6X.

„Чудовиштето“ во серијата е RTX 3090 со 10496 CUDA јадра; 1700 MHz, 25 GB GDDR6X. Картичката е наменета за 8К гејминг ентузијастите, но доаѓа за 1500 долари со што делува прескапо.

Разликите со претходната генерација графички картички се забележува и визуелно, со карактеристичната форма на ладилникот. Ова секако беше јасно уште од самото протекување на првите податоци и слики. Променето е и напојувањето на картичките за кои сега е потребен 12-пински конектор.

Перформанси на буџет (некаков)

Она што е импресивно е падот на цената и растот на перформансите. Така RTX 3070 доаѓа со 5888 јадрен графички процесор и фреквенција 1,730 MHz. Перформансите на картичката се споредливи со RTX 2080 Ti, но разликата во цена е огромна. RTX 3070 чини 500 долари, што е помалку од половина од 1200 долари колку што треба да се одделат за RTX 2080Ti.

Nvidia RTX 30-Серија спецификации
Графичка картичка RTX 3090 RTX 3080 RTX 3070
Име на процесорот Ampere GA102-300 Ampere GA102-200 Ampere GA104-300
Process Node Samsung 8NSamsung 8N Samsung 8N
CUDA јадра 1049687045888
Брзина на процесор 1700 MHz 1710 MHz 1730 MHz
Графичка меморија 24 GB GDDR6X 10 GB GDDR6X 8 GB GDDR6
Memory Bus 384-bit 320-bit 256-bit
Bandwidth 936 GB/s 760 GB/s 512 GB/s
Брзина на меморија 19.5 Gbps19 Gbps16 Gbps
Напојување 350W 320W 220W
Цена 1,499 долари 699 долари 499 долари
Достапност 24 септември 17 септември октомври

Без сомневање наскоро не очекуваат подетални тестови и прегледи на картичките, за кои веруваме едвај чекате да ги дознаете. Веројатно наскоро ќе го дознаеме и одговорот на Radeon на новите GeForce RTX 30 графички картички.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии