nVidia GTX 570 vs AMD 6950/70

„Многу е веројатно дека проценката е точна. Многу се оптегнаа АMDсо новиве картички. GTX 560 е веќе можна цел на многумина судејќи по очекувањата од корисници по форумите. Она што и мене ме замислува деновиве е дали nVidia ќе се реши на прекинување на 460-ката и со 560 да ја замени на пазарот или ќе ги продаваат заедно. Ако е во прашање првата ситуација тогаш цените ќе бидат подобри. Ама за тоа ќе го почекаме и АMD со неговата ценовна политика.“, вели Gokica.

„Зависи кaква рецензија си гледал, јас не признавам ништо друго освем Hardforum, бидејќи за разлика од синтетичките бенчмаркови, тие всушност ги играат игрите и знаат добро што е подобар избор. Згора на тоа во повеќе од ривјуата нема минимални фремови и Apples to Apples тестови. Не сфаќам како тоа не е конкуренција, кога во некои игри 6970 е дури побрза од GTX580? Незнам ти што очекуваше колега, но 10% поспора, а во некои случаи дури и побрза картичка за цели 140 долари помалку, за мене е no brainer :)“, вели Psyside.

Според Brasica „за мене само цената ќе решава што да се земе следно. Моментално понудата на картички е неверојатна.“

… интересната дискусија продолжува на форум.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии