Новите MacBook Air со SandyBridge процесор и Thunderbolt портови

Ултра-тенките 11- и 13-инчните алуминиумски MacBook Air лаптопи сега се пуштени на продажба. Единаесет-инчниот модел има Intel 1.6 GHz Core i5 процесор, 2 GB RAM и 64 GB Flash меморија Thunderbolt I/O портови за супер брз пренос на податоци и видео, Multi Touch пад наместо глувче за потези со повеќе прсти и осветлена тастатура. Цената е 1.000 долари.

Тринаесет-инчниот модел чини 1.300 долари и има 1.7 GHz Core i5 процесор со 4 GB рам и 128 GB простор, заедно со сега стандардните-за-Apple Thunredbolt портови. За околу 1.700 долари може да се добие 1.8 GHz Core i7 процесор и 256 GB простор.

И двата модела имаат Intel HD 3000 графичка карта, и доаѓаат со инсталиран Mac OS X Lion оперативен систем.

1 коментар на “Новите MacBook Air со SandyBridge процесор и Thunderbolt портови

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии