И новиот Pixel телефон ќе доаѓа од HTC

Дејан Соколоски

во Мобилни

По подолг период шпекулации, конечно имаме некакви официјални податоци за телефонот на Google, Pixel. Pixel 2 би требало од биде достапен веќе во следните месеци. Податоците доаѓаат од документите кои HTC ги поднесе за помалиот од двата телефони, до Федералната комисија за комуникација.

Дизајнот на телефоните е на Google, а како и со претходните Pixel модели, производството е на HTC, јави Verge. Телефонот доаѓа со Snapdragon 835 или Snapdragon 836 процесор.  Можеби најзабележително е додавањето на нова гестикулација. Гласовниот асистент на Google ќе може да се активира и кога корисникот ќе го стисне телефонот. Станува збор за нова „Active Edge“ технологија која ќе биде достапна со новиот уред.

Засега телефонот се тестира со Android 8.0.1 оперативен систем, а секако до излегувањето ова ќе се промени, вели Android Police.

Image Reddit // https://www.reddit.com/r/Android/comments/6tw46x/is_this_the_pixel_2_fcc_docs/

HTC поднесе документи единствено за помалиот модел, па документите не ја демантираат шпекулацијата дека поголемиот модел овојпат доаѓа од LG. За ова нема официјална потврда, а претходнo двата Pixel модели беа произведени од HTC.

 

1 коментар на “И новиот Pixel телефон ќе доаѓа од HTC

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии