Новиот Nexus телефон доаѓа од HTC

Google и досега ги распределуваше своите Nexus уреди, а според податоците на Федералната комисија за комуникации, новиот Nexus доаѓа од HTC.

Повторнo како и со Nexus 6p и Nexus 5X ќе има два уреди.

Уредите во HTC се со кодни имиња Marlin и Sailfish. Телефоните ќе поддржуваат универзален LTE протокол, што значи дека ќе функционираат на сите мрежи и кај сите оператори. Засега сè уште нема податоци за достапноста на телефоните, иако шпекулациите велат дека ќе бидат достапни на пазарот во ноември. Веќе има и по малку сомнителни снимки, од уреди, за кои се тврди дека се новиот Nexus телефон.

Интересна е забелешката на Android Police кои забележуваат дека станува збор за речиси идентични телефони. Единствена разлика е големината на екранот 5 и 5.5 инчи, но освен ова, материјалите и хардверот изгледаат идентични.

 

nexus-android-police

Image Android Police

 

nexus-htc

https://fccid.io/document.php?id=3098134

2 коментари на “Новиот Nexus телефон доаѓа од HTC

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии