Nokia претстави NFC игри

Виктор Дано

во Мобилни, Софтвер

Nokia Research Center претстави нов начин на играње мобилни игри користејќи ја near-field communication технологијата (NFC) која наоѓа се поголема примена кај паметните мобилни уреди.

Првите три игри: Nokia World Flags, Shakespearse Shufle и Nursery Rhyme Shuffle, ќе можат да се играат со Nokia Symbian уреди кои имаат NFC поддршка. Игрите се дизајнирани да работат така што ги читаат информациите од таговите, телефонот само ги детектира таговите, објаснува Nokia на својот Beta Labs блог.

Претходно и Rovia претстави Angry Birds Magic верзија за уредите со NFC поддршка.

1 коментар на “Nokia претстави NFC игри

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии