Nokia го претстави N8 првиот телефон на Symbian^3 ОС

Nokia N8 пред се е наменет за мултимедија. Има 12 мегапиксели камера која може да сними и до 720p HD видеа кои можат да се едитираат од мобилниот со посебен филмски софтвер, а има Dolby surround звук. N8 ќе има и пристап до Web TV сервиси кои нудат емисии и вести од тв канали како CNN, National Geographic… како и локални телевизии.

Телефонот ќе се појави на пазарот при крај на годината и ќе чини 370 евра, без додадени даноци.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии