Неколку мотивирачки твитови за претприемачи од Сер Ричард Брансон

Aко ви треба инспирација, тогаш најдобро е да ја земете од најуспешните. Сер Ричард Брансон, британски бизнисмен и инвеститор, основач на Virgin Group, со неколку твитови се обиде да ги мотивира младите и новите претприемачи. Г. Брансон сега е седмиот најбогат Британец, но на своите почетоци започнал од нула, креирајќи го бизнис магазинот Student, па Virgin Records трансформиран во Virgin Megastores, а сега е основач и на железница, авио-компанија и агенција со која може да се патува во Вселената. Денес тој живее и работи од сопствен остров на Британски Девствени Острови.

Ово не е првпат да споделува совети за претприемачите, а една од неговите изјави е: „Беспредметно е да креирате сопствен бизнис, освен ако не го правите ова со чувство на фрустрација.“. Еве ги неговите нови мотивирачки пораки:

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии