Научете High Valyrian од Game of Thrones со Duolingo

Дејан Соколоски

во feature, Веб

Image courtesy of HBO / YouTube

Популарната платформа за учење на јазици Duolingo го претстави курсот за „High Valyrian“ јазикот од Вестерос. Новиот курс е таман на време да може да научите делови пред да почне новата сезона на Game of Thrones на 16 јули.

Курсот ќе биде достапен од 13 јули на декстоп верзијата на апликацијата. Популарните iOS и Android верзии ќе мора да почекаат за новиот јазик. Ова не е прв јазик од фантазија, платформата има и оперативен клингонски курс, но само за 55 отсто од јазикот.

Креатор на курсот за Duolingo е Дејвид Питерсон, кој ги креираше Dothraki и Valyrian јазиците за популарната серија.

2 коментари на “Научете High Valyrian од Game of Thrones со Duolingo

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии