Настаните кои ја одбележаа 2013-та, според Google

Google ги прогласи настаните кои ја одбележаа годната според пребарувањата, можеби очекувано на прво место е Нелсон Мандела, лидерот без кој не може ниту да се замисли модерна Африка. Во најпопуларните пребарувања во изминатата година се и немили настани кои не погодија во 2013, терористичкиот напад врз Бостонскиот маратон и разурнувањето кое го направи тајфунот Хајан. Трагичната смрт на актерот Пол Вокер се најде на второто место на листата. И оваа година листата не остана без Apple, iPhone 5s е на трето, а нивниот најголем конурент Samsung Galaxy S4 на осмо место според пребарувањата. Од техничките уреди место на листата има и за Play Station 4.

  1. Нелсон Мандела
  2. Пол Вокер
  3. iPhone 5S
  4. Кори Монтејт
  5. Harlem Shake
  6. Бостонски маратон
  7. Бебето на британскиот принц
  8. Samsung Galaxy S4
  9. PlayStation 4
  10. Северна Кореја

Останатите настани и личности кои ја одбележаа годината може да ги видите на Google trending или на Zeitgeist 3D мапата. Вообичаено Google и оваа година нема да не остави без традиционалното видео.

[youtube]Lv-sY_z8MNs[/youtube]

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии