ИТ настан: Стартапи од цела Македонија, обединете се!

Startup Macedonia и Seavus Incubator ги повикуваат сите стартапи од цела Македонија на стартап дружење во вторник, на 07.02.2017! Oвој настан е дел од Startup Europe Week – Skopje 2017, кој се одржува низ цела Европа во втората недела на февруари.

„Време е да им дадеме глас и на стартапите од другите градови, не само од Скопје. Има фантастична стартап сцена во Македонија и сакаме да ја запознаеме и здружиме“, велат организаторите.

Како панелисти кои ќе го претстават својот стартап и искуството како е да се гради компанија од различни градови, се најавени:

  • Петар Котевски, основач на KAMAi MEDIA и член на Македонска асоцијација за развивање игри – МАГДА, oд Битола. Петар работи на првата македонска AAA игра Sonder, чие демо може да погледнете тука.
  • Благоја Стојчевски, ко-основач на Тримод Тим од Битола. 3Mode е стартап кој беше основан пред една година, се занимаваат со дизајн на електроника и изработство на принтани печатени кола.
  • Резервирај.мк, прилепчани и еден демирхисарец што работат во Скопје. Резервирај.мк е стартап кој се гради веќе една година и кој излезе на пазарот како платформа преку која може да се резервираат маси по рестораните.
  • Гого Рафајловски од SEEU TechPark од Tетовo. SEEU Tech Park е технолошки парк преку кој им се помага на индивидуални претприемачи и организации да развијат компетитивни стартапи.

Покрај стартапите кои ќе споделат искуство, најавени се е и презентација на стартап ресурси од:

  • Microsoft Macedonia кои ќе ја претстават својата BizSpark програма за стартапи. Преку оваа програма стартапите можат да аплицираат за бесплатен софтвер.
  • Студентската организација AIESEC Macedonia која ќе ја претстави својата програма за глобално претприемаштво. AIESEC сака да отвори соработка со македонски стартапи за практикански позиции на младите претприемачи.
  • CEED Hub Skopje кои ќе ја претстават нивната нова акцелераторска програма за развој на стартапи во зачетна или рана фаза.

Настанот Startup Macedonia – the importance of diverse interconnectivity се организира во рамките на Startup Europe Week – Skopje 2017. Eвропската стартап недела завршува во петок, на 10.02 кога ќе има голема конференцијa на која ќе бидат претставени инвеститори, медиуми, стартапи и ко-воркинг простори кои ја градат локалната стартап заедница.

Startup Europe Week – Skopje 2017 се организира со соработка помеѓу Фондот за иновации и технолошки развој, Startup Macedonia, Euro Macedonian Knowledge Innovation Center – EMKICE & Inception Enterprise.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии