50 коментари на “Највлијателните личности во ИТ секторот во Македонија, според Глобус

 1. многу поздрави за професорот на ФИНКИ Владимир Трајковиќ и до вашата редакција што споменува личности кои се важни не само за ИТ сферата од Македонија туку и за цела европска
  ИТ сфера.

 2. Данчо Давчев , Професорот по Бази на Податоци на ФЕИТ не е спомнат , човекот е лудило , има спомнато луге од ФЕИТ , за кој не велам дека не треба да им е чест тоа што го прават , сепак ми е криво навистина зошто не е спомнат баш Данчо Давчев , а за он.нет.мк , шо разбира Трендо освен да мава зелени и да му работат серверите , а тој да зема пари

 3. Секоја чест за сите истакнати ИТ луѓе во Македонија… но како и поголемиот дел од луѓево што коментираат, така и ја ќе кажам дека има некои мали утки во врска со некои членови. Како и да е, има и луѓе кои вредно работеа и работат и СЕКОЈА ЧЕСТ за нив. Посебно ме радува што дел од нив активни се и тука на http://www.it.com.mk.
  p.s: не сакам да бидам сватен погрешно, како ете се правам за да добијам на поени кај админите на IT.com.mk али… барем како тим да ги спомнеа дечките, што има врска ако не се професори на факултет? :) А и дечките од "Клик", емисијата на АЛФА ТВ.

 4. Не ми се верува Петар Индовски е еден од највлијателните личности во ИТ секторот во Македонија. Прво фирмата е со 2-3 вработени братучеди, и тетка имавме можност да соработуваме со нив и најискрени не би им ги препорачал никому додека оние кои што ја креирале листава треба час поскоро да ја ревидираат

 5. А што се случи со PayPal? Министерот најави уште пред 2 години дека за 1 година ќе има во Македонија, зошто фатиле врски демек преку некој што го знаел основачот. Врска нема, ветер и магла, али ај…

  1. последно шо прочитав и тоа на некој српски портал дека Македонија и Србија заедно ќе бидат приклучени до крајот на годината. А врски и слични работи за ова поднебје не палат тамо :)

   Да не бидам оф топик :) Се слагам дека листата не е перфектна и има пропусти, ама барем некој седнал и се потрудил. Сега барем за наредните има референца и потенцијал да се подобри.

 6. On.net и Метаморфозис врска немаат. On.net е тапа жива во секој поглед и не сфаќам што го ставиле Трендо како "фаца" кога освен што го полни сајтот со глупости, не знае ни USB да уштека. А Метаморфозис перат пари преку Сорос, ништо повеќе. Посебно тој ретардираниот Филип од Метаморфозис, врска нема од животот.

 7. На листава има навистина имиња кои навистина направиле многу за развојот на ИТ секторот во Македонија. Секоја чест за нивната способност и храброст.
  Ај догодина подобра листа, и да се надеваме дека ке биде изготвена врз некои физички показатели.

 8. Со бришењево коментари се покажувате во крајно непрофесионално светло. Сега е појасно и зошто листава е ваква каква што е… Смешна.

  1. ? Не е избришан ниеден коментар… Не бришеме коментари кои критикуваат и имаат спротивно мислење, но бришам навреди, пцовки, вулгарни и непотребни коментари…

   И тоа што ти е појасно зошто листата е таква… IT.com.mk не ја направи листата. Глобус магазин ја направи, ние само ја споделивме. Пишува во насловот.

 9. Hahaha daj be ne se zezajte so listava , kako moze da go nema prof. Marjan Gusev , nikoj od Peksim (kolku i realniot sopstvenik na listava da go boli ) , SnT , Ekonet (prvite Ciscovci vo drzavava) Semos itn itn . Kompanii sto ovde pravele profiti ama i terale ogromniiii proekti vo MKD i nadvor seedno. Sega mi mesate kabelski operatori i web sajteri so IT sektor……nema veze !!!

 10. Секоја чест на колумните на Трендо, но неговото влијание врз развојот на ИТ секторот во Македонија е навистина смешно и неговото појавување на оваа листа е во најмала рака навредливо за останатите….

   1. Ги познавав приликите таму па знам дека директно учествуваше во креирањето на сите поголеми проекти на компанијата, умрежување на школи, блог платформа, диверзификација на веб содржини на македонски јазик, дигитална телевизија.

 11. За жал, тоа не е профитабилно за ИТ компаниите туку за целото општество…И баш затоа имаме проблеми со разбирањето и имплеменацијата на општеството базирано на знаење…

  Колку да се обидам да бидам поедоставен, не можам а да не ја парафразирам Catherine Ngugi
  која индиректно го потенцира високото образование како модел кој во зависност од вложувањата (не во технологија, туку ресурси и содржини) ќе биде главен двигател на економските промени…

  Знаењето е сила, листата е моќ…

 12. Додека народот осиромашува од монополот кој долго време го имаше Телеком, се ставаме во ситуација истите оние кои заработија на ИТ имплементацијата да ги искористат истите средства за изигрување на локални подржувачи на идејата за општество базирано на знаење преку европските фондови за ИП7. ИНФОРМАЦИСКАТА ПИСМЕНОСТ не смее да биде запоставена во ниту еден случај. Неформалното образование мора да се интензивира преку признавање на достигнувањата на луѓето кои немаат можности да се образуваат (најчесто заради немање на финансиски услови) преку бесплатни семинари и воркшопови овозможени од високообразовните институции.

 13. Доста информативна листа…најинтересно од се е што сеуште ИТ технологијата се смета за битен развој на едно општество, наместо Информациските науки да бидат составен дел…Потполно разбирливо ми е ИТ да биде profit-driven ама сепак ми се чини дека поголем акцент треба да се стави на достапноста до квалитетни (академски) содржини и информациски (повторно академски) портали…Тим Бернард-Ли повика кон бесплатен интернет онаму каде е тоа можно…кај нас тоа треба да е приоритет во контекст на образованите институции (одлична работа е бесплатниот нет околу училиштата и универзитетите) и библиотеките (пред се друго). Информациската инфраструктура мора да се подобри и МАРНЕТ тука треба да има главна улога. Поврзаноста е едно, меѓутоа сосем друго е пристапот до квалитетна информација. Првиот чекор е направен (поврзаноста), за вториот се чека да помине време…

 14. Сите овие луѓе случајно се нашле во ИТ светот.
  Тие не направиле ништо за развојот на ИТ во Макеоднија туку само за својот џеб.
  Сте се запрашале за колку пари работат 500-ните луѓе во Сивус.
  Секоја чест на луѓето од „Слободен софтвер Македонија„.
  За развојот на ИТ во Македонија се армијата млади кои се самоедуцира (на нашите факултети се добива знаење 0), а кои подоцна некои од погоре споменатите „бизнисмени„ ги користи за споствено богатење.

   1. … за плетење на секси чорапи и гаќички може, тогаш ќе е релевантно. И btw ако бришам коментар кој не кажува ништо тоа не значи дека имам „нарачател на текстови“ туку едноставно тој што коментира нема што да каже… веднаш со теории на заговор ffs.

 15. како што кажав вчера пфффф на листата има неколку ОК луѓе другите се за бришење под хитно!
  и не ми бришете коментари или ќе ве караат нарачателите на сторијата ?!

 16. Toni Janevski received a Dipl. Ing., M.Sc., and Ph.D. in electrical engineering
  from the University “Sv. Kiril i Metodij” of Skopje, Macedonia, in 1996, 1999,
  and 2001, respectively. Since 2001, he has been an assistant professor on the
  Faculty of Electrical Engineering at the University “Sv. Kiril i Metodij” of
  Skopje, where he teaches undergraduate courses in switching and traffic theory
  and in telecommunications networks, and graduate courses in wireless multimedia
  networks and in the design, modeling, and analysis of telecommunications
  networks. He is also an adjunct assistant professor at the Military Academy in
  Skopje, where he is teaching courses on multiplex systems. From 1996 to 1999,
  Dr. Janevski worked for the Macedonian GSM 900 mobile operator Mobimak
  on the cell planning and dimensioning of cellular networks, as well as on traffic
  and performance analyses. In 2001 he conducted research in optical communication
  at the IBM T. J. Watson Research Center in New York. His research
  interests include mobile and multimedia networking, IP technology, traffic theory,
  quality of service, dimensioning, and optimization of wireless networks. He
  is a member of the IEEE Communication Society.

 17. Текстот нема врска, повеќето работи не се проверени како што треба, и очигледнно комисијата која што ја составувала листава не разбира WTF. Кои се критериумите?! факинг #mkfail.

 18. Interesno sto se obrnalo vnimanie na ovaa tematika. Vo sekoj slucaj mnogu zastareni podatoci i neprecizen metod na nominacija i selekcija na individuite. Zalosno sto vo listata nema licnosti kako Marjan Gusev ili pionerite od MTnet, a se nasle licnosti koi se zanimavaat so maloprodazba a ne ICT vizionerstvo.

  1. Marjan Gusev ?!?! Ili ne go poznavas covekot, ili si barabar so nego. Marjan Gusev profesorot po ICT, kosopstvenik na radio Antenna i kosopstvenik na gradezna firma. Toa se negovite interesi. Stotici lugje se izgoreni od negovite "hi tech" biznisi. Ne deka vo listata ima lugje koi sto ne im e tamu mestoto, i ima drugi koi treba da se tamu, no na MG sigurno ne mu e tamu mestoto.

   1. Марјан Гушев е еден од најдобрите математичари во европа. Човек со инзвонредни знаење и пред се успешен бизнисмен. Вистински пионер во ИТ секторот во македонија. Во македонија го донесе CISCO.

 19. "Предраг Чемерикиќ, Сашо Мацаноски – Трендо и Горан Милев, сопственици на On.net – On.net e интернет оператор со сопствена веб страна."
  On.net е во сопственост на One сега.
  Во кој број на Глобус е објавена листата? ми изгледа како стара спомнати се Мобимак и Cosmofon исто така.

 20. Па точно е дека сум основач на Сеавус заедно со Владо и Игор, и точно е дека Владо е од самиот почеток во тимот кој го креираше Sportypal.

  1. Фала на потврдата, а и јавно извинување до Владимир Трајковиќ на кој му го почитувам делото и доприносот во развој на инфоматичкото општсетво.

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии