На Србија и е одоборен кириличниот домен – .срб

„Срб (srb), енкодиран како ‘xn-90a3ac’, е стринг со кој ќе биде соодветно претставена Србија преку IDN Fast Track процесор“, вели ICAAN.

Иако одоборен од ICAAN, се очекува да биде доменот одобрен од Министерството за трговија на САД, по што Регистерот на националниот Интернет домен (РНИДС) на Србија ќе треба да направи правилник и политика со цени за регистрација на кириличните домени, пишува PC press.

Сите кои до сега имале .rs домен ќе добијат предност да си регистрираат и .срб домен.

Србија уште во мај лани гласаше за кој да им биде кириличниот домен. Уште тогаш пишавме дека македонската агенција МАРНет е заглавена во процедури, а како што знаете се уште е, го нема новиот правилник, така да што се однесува до македонските кирилични домени, ќе треба да се почека.

4 коментари на “На Србија и е одоборен кириличниот домен – .срб

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии