Може ли виртуелната Formula 1 да го замени оригиналот

Љубителите на адреналин и брзина овој викенд имаа причина да се радуваат. Formula 1 и Nascar најавуваат дека натпреварите нема да запрат поради Ковид-19, но ќе бидат префрлени од асфалтот во виртуелниот свет. Викендот веќе се извозени и првите трки.

Ако не сте вљубеници во симулациите тогаш првата работа која ќе ве изненади е колку веродостојно се направени симулациите. Од самата патека, па се до ударите, трагите и чадот од кочење се беспрекорно направени и навистина е тешко да се поверува дека не гледаат предност на трка. Натпреварот беше во симулацијата F1 2019.

Викендов помеѓу натпреварувачите имаше возачи и познати личност адно Норис од Мекларен, Никола Латифи од Вилијамс, пејачот на One Directon Лијам Пејн беа дел од првата официјална виртуелна Formula 1 трка. Во 25% од круговите, или 14 круга најдобрата помина кинескиот тест возач на Рено Ганју Жу кој победи на оваа трка. Најинтересните моменти се достапни на видеото подолу.

За разлика од вистинските услови на стазата во симулацијата можеа да се додадат намалено оштетување на возилото, да се исклучи системот за ABS и слично.

Ако Formula 1 трките не ви се доволни и NASCAR организира виртуелни трки. Разликата е што наместо F1 2019 трките се во симулаторот iRacing.

Секако вистинската возбуда ќе ја доживееме на вистинските патеки кога ќе биде побезбедно, но дотогаш овие симулации ќе мора да бидат замена за спортот.

За пандемијата на коронавирусот COVID-19

Ажурирано на 25/03/2020

Што е коронавирусот COVID-19?

COVID-19 (коронавирусна болест 2019) е нова заразна вирусна дишна болест предизвикана од новиот коронавирус SARS-CoV-2. Името го добива по „боцките“ на неговата површина кои изгледаат како круна (корона). Коронавирусите можат да заразат и животни и луѓе и да предизвикаат симптоми што се движат од лесна настинка до тешка, животно загрозувачка пневмонија.

Колку е заразен вирусот?

Вирусот е екстремно заразен и се пренесува многу лесно од човек на човек, особено во затворени површини. Се пренесува по капличен пат - во мали капки кои ги прави заразениот човек кога дише, зборува, кашла или кива.

Каде е проширен вирусот?

Почнувајќи од првата епидемија во Кина, од декември 2019 до денес вирусот е проширен во над 140 земји, има заразено најмалку 462.000 луѓе и предизвикано над 20.800 смртни случаи. Според Светската здравствена организација се работи за пандемија. Моментално Европа и САД се соочуваат со нагол пораст на новозаболени. Вирусот е присутен и во Македонија од 26 февруари 2020.

Кои се симптомите?

За да се појават симптомите потребни се 2 до 14 дена. Најчести симптоми се покачена температура, сува кашлица, замор и потешкотии при дишењето. Најголемиот број заболени (околу 80%) имаат благи симптоми кои наликуваат на грип или лоша настинка. Некои луѓе воопшто не развиваат симптоми, но може да ја пренесат болеста на други.

Како да се заштитам себеси и другите?

Добар совет во време на пандемија е да се однесуваме како сите, па и самите да сме заразени. Ова значи, минимизирање на контактот со други луѓе и држење на дистанца од 1 до 2 метри, поретко излегување од дома, често и долго (до 20 секунди) миење на рацете и избегнување на допирање на лицето.

Каде да се информирам повеќе?

Во време на пандемија, а воедно и на лажни вести и clickbait тактики, бидете внимателни од каде конзумирате вести. IT.mk ви препорачува да ги следите официјалните сајтови и проверени извори на информации:

- Официјална веб-страна на Министерството за здравство
- Официјална веб-страна на Владата на РСМ
- Неофицијална страна поддржана од Министерството за здравство
- често ажурирана страница за моменталната состојба на пандемијата. За секоја земја има и посебна статија.

Прочитај повеќе

Коментирај

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Слични статии